tiert een rijke planten- en dierenwereld, jaar op jaar verrassend door opkomst en ondergang, door nieuwe figuren. Zoo is deze Sluftervlakte dan waard, deel uit te maken van het schoonste der Staatsnatuurmonumen- ten: dat van de Muien en de Slufter. Ge ziet dat de naam van het stroomingsgeultje is overgegaan op de vlakte zelve. Een zelfde karakter van woestheid en grootsch- heid, hoewel getemperd door menschenwerk, vertoont de Boschplaat op Terschelling. Onlangs is daar een stuif- dijk aangelegd langs het Noordzeestrand, maar eer die er lag, voelde je je daar echt op het eind van de wereld. Op het Kennemer strand heeft men altijd het gevoel, dat de „overkant", dat is Engeland, nogal dichtbij is. Maar op Terschelling is het open zee tot aan de Noord pool toe. De Plaat zelf strekt zich mijlen ver uit en is danig bewerkt door wind en weer en zand en stroomen. Deze lage duintjescomplexen geven relief en meteen woonplaats voor de duizenden zilvermeeuwen. In de ruimte tusschen die duintjes dringen de stormvloeden en hooge getijen door en dank zij het wadslib komt daar een merkwaardige vegetatie, half duin half schorre. Naar het Westen toe loopt de grond wat op en daar komt de plantenwereld van de Terscheilinger vlakken: bosch van kruipwilg en gagel met de rijke bloemen wereld van de natte vlakken, speciaal het Kleine Win tergroen, dat hier bij duizenden groeit, ook wel op Vlie land, maar op Texel nog slechts op een enkele plaats aan een slootkant. Merkwaardig is hier ook de groei van Kleine Teunisbloem en Zand-Teunisbloem, tegelijk met Zeewinde en Zeewolfsmelk, die hier haar noorde lijkste groeiplaats bereikt. Wij verwachten van den nieuwen Stuifdijk dezelfde mooie resultaten als die bereikt zijn door een dergelij- ken aanleg, die Ameland verbindt met het Oerd. Alle maal natuurmonumenten met hooge inspiratie. Geden ken wij ook hier nog afzonderlijk het Zwanewater bij Callantsoog. Ook dit dankt zijn bestaan aan de ruste- 27

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 31