lijke beloop van de duinvorming; ze vloeken er niet mee. Dit kan niet beweerd worden van de eveneens kunst matige strandvalleien op Vlieland en Terschelling, de zoogenaamde Kroonspolders. Wel kunnen we die waar- deeren als voorbeelden van noeste vlijt en taaie volhar ding bij onze duinopzichters en arbeiders. Taaie volharding wordt ook betoond bij de pogingen tot dichting van de Kleine Slufter op Texel. Daar heb ik nu al ruim een halve eeuw naar gekeken. Het wil maar niet gelukken. Daarover bedroef ik mij geenszins, want ik houd van de Sluftervlakte zooals zij reilt en zeilt. De Sluftervlakte is zelve ook een kunstproduct. Zij ligt tusschen den Zanddijk, die in 1630 werd aan gelegd om het oude Texel te verbinden met Eijerlandsche Vuurtorenduinen en den Stuifdijk, die 1500 M. meer Westwaarts gemaakt is in het midden van de 19e eeuw. De afsluiting gelukte niet geheel en de breede strand vlakte tusschen beide dijken (die elk al vrij spoedig een duinachtig uiterlijk kregen), kwam bij eiken hoogen vloed onder water en bij eb vloeide dat weg door twee afvloeiingsopeningen, die heeten in de taal van het strand „slufters". Bij iedere eb zie je de achtergebleven strandplasjes leegloopen door dergelijke slufters. Dat Texelsche geval liep dan bij eb droog door twee van die Slufters: de Groote en de Kleine Slufter. De Groote Slufter is vrijwel vanzelf gedicht, daar heeft de verhee ling van een zandbank bij geholpen. Maar de Kleine blijft zich hardnekkig verzetten en bij ieder getij stroomt de zee in en uit de Sluftervlakte, nu eens meer, dan weer minder. Bij felle stormvloeden wordt zelfs het duin van den Zanddijk stevig aangetast. In de Sluftervlakte zelve wordt de bodem door wind en water omgewerkt, door planten en dieren bevestigd en zoo krijgen we daar een allermerkwaardigst complex van al of niet begroeide slibvlakten, zandplaten, schelpenbanken, tijdelijke zoet waterpiassen, zilte stroomen en plassen. Op het eerste gezicht lijkt het een woestenij, maar er 26

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 30