24 dergelijke periode eenige jaren achtereen voortduurt, dan kan het plantendek het begeven en er ontstaat een „wit duin", dat nu ongebreideld gaat voortrollen, uit eenvalt en waar ruimte genoeg is eindelijk den vorm kan aannemen van het sikkelduin, het onbestendige, dat we ook op de brèede stranden gezien hebben. Iets dergelijks was jaren geleden het Witte Duin op Walcheren, is nog min of meer de Ijsbeer achter Schoorl en zoo zou ook het groote witte stuifduin bij paal 19 op Terschelling zijn geworden, indien wij niet terugge deinsd waren voor het feit, dat een prachtige bloemen- vallei er door te niet zou gaan. Het duin bij paal 19 is toen vastgelegd. Het was anders al mooi op weg om aan zijn loefzijde uitgekolkt te worden tot op het grondwater en dan zou daar een duinpias zijn ontstaan. Dergelijke duinpiassen, gevormd in de loopbaan van wandel duinen, hebben wij tegenwoordig niet zoo heel veel meer: enkele op Schouwen en Voorne, een paar in het Schoorlsche duin. Vroeger waren er wel meer, maar die zijn onder nader te noemen omstandigheden verdwe nen. Daarom had ik dat Terschellinger duin bij paal 19 wel zijn gang willen laten gaan en de bloemenvlakte geruild voor een niehwen duinpias. Maar er zijn nog duinpiassen genoeg, doch die zijn ont staan op een andere manier en wel zoo: Wanneer het strand, waarop duinvorming plaats heeft, niet al te breed is, dan schuift het nieuwe duin tegen het reeds bestaande aan en dat wordt dan verbreed, eventueel verhoogd. Maar op breede stranden en onder omstandigheden, gun stig voor den plantengroei, vestigt zich het nieuwe duin op eenigen afstand van het reeds bestaande. Een deel van het strand wordt dan afgesnoerd en bij stormvloeden kan daar dan de zee nog indringen. Het nieuwe duin ligt dan bij zoo'n gelegenheid midden in het woeden der baren. Eventueel kan hier en daar een verbinding ont staan tusschen nieuw en oud duin. De mensch helpt dik wijls een handje en als de zee er niet meer komt, gaat

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 28