ming en het voortbestaan van echte zeeduinen waar te nemen, vooral Texel en Terschelling. Het mooist is wel Texel tusschen strandpaal 24 en 26. Het strand is zeer breed: van den ouden duinvoet tot de laagwaterlijn wel 300 Meter. Soms vinden we er drie of vier aanspoelsel- strooken achter elkander. Dit aanspoelsel bevat van alles en nog wat: losse schelpen, schelpdoozen, leege ho rens, schelpen en horens met de dieren er nog in, dood of levend, kalkgruis en dan allerlei planten en dieren van microscopische wieren af tot walvisschen toe. In die afvalmassa broeit en ziedt het van leven van schaal dieren, wormen, insecten en op dat alles werkt weer het onzichtbare millioenenheir van bakteriën, die met elkaar die organische massa afbreken tot eenvoudiger stoffen, die te pas komen om nieuw plantenleven te onderhouden. Zonder die aanspoelselmassa zouden nieu we duinen niet zoo gemakkelijk kunnen ontstaan. Vóór 1932 spoelde veel zeegras aan, thans ten gevolge van de zeegrasepidemie, niet meer en dat zal wel niet zonder invloed blijven op de vorming van strand en duin. De wind en het water brengen zaden en wortelstokken aan van allerlei planten. Sommige hebben een uitmun tend drijfvermogen en taaien levensduur en daaronder blinken in de eerste plaats wegens hun bewonderens- waardigen bouw de vruchtjes van de zeeraket uit met hun drijfmantel op de manier van cocosnoot. Hun harde opperhuid maakt het ook nog mogelijk, dat de wind hen over hard strand voortrolt en zoo komen ze licht terecht in de bovenste aanspoelselzöne dicht aan den duinvoet. Wanneer nu regen en dauw meehelpen en mis schien ook nog wat zoetwater uit het duinlichaam, dan schiet binnen korten tijd een flinke struik op, prachtig rijk bloeiend op de manier van pinksterbloemen. Ze bloeien tot laat in het najaar, kunnen een tijdelijke besproeiing met zeewater of zelfs een korte onderdom peling doorstaan. Maar als eenjarig gewas sterft de plant eindelijk af, na eerst zijn vruchtjes aan de golven 16

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 18