Het zand van onze duinen komt dus uit de zee. Wat is dat zeezand eigenlijk? Professor Edelman raadt ons aan, doodeenvoudig een theelepeltje zand op het strand op te scheppen en dat eens te bekijken met een loupe, die tienvoudig vergroot. Sterkere vergrooting geeft wel meer te zien, maar tienmaal is toch al zeer voldoende. Wat komt er dan voor den dag? We strooien ons zand uit op een stukje millimeterpapier, dan kunnen we meteen een oordeel vormen over de grootte der korrels. Wel, dat loopt nog al uit elkaar, doch slechts weinige hebben een grootere afmeting dan een kwart millimeter. Oppervlakkig bekeken lijkt het ge middelde te liggen bij één tiende millimeter. Ze zijn van allerlei vorm en kleur, heel enkele echt kogelrond, maar het meerendeel is eivormig, peervormig, cilindrisch met afgeronde toppen. Hoekige vormen ontbreken vrijwel geheel. Enkele zilverig glanzige plaatjes herkennen we als mica (witte glimmer). Misschien ziet ge ook zwartig spiegelende plaatjes, dat is zwarte glimmer, die is veel zeldzamer. Dat komt, doordat die zwarte glimmer (bio- tiet) snel verweert; witte glimmer (muscoviet) is veel bestendiger. Het meerendeel van onze korreltjes is glas helder wit, soms een beetje gelig aangeslagen en dat is wel het meest gewone kwartszand. Dan zijn er ook melk witte, ondoorschijnende korreltjes en wat wel het meest onze aandacht trekt, mooie doorschijnende wijnroode, en gele, donkergroene bij zwart af. Een enkel heel mooi schelpje van anderhalven millimeter in doorsnee doet ons bedenken, dat hier ook veel schelpgruis bij kan zijn, en dat rekenen we niet tot „zand" in engeren zin. Dat brengt ons op het idee, om een beetje van ons zand in een plat glazen schaaltje te doen en er wat verdund zoutzuur op te druppelen. Dadelijk zien we opbruising van koolzuur, want al dat schelpgruis en dergelijk goedje wordt nu „opgelost". Zoo kunnen we in het ruwe het kalkgehalte van onzen zandgrond bepalen. Die kalkmassa's worden voortdurend in de zeeën en aan 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 14