82 Duinpark zijn rijkdommen moet behouden en vermeer deren. De omgang, die de vreedzame en leergierige wandelaar heeft met de Levende Natuur, is wel bestempeld met den naam van „hoogere recreatie". Er bestaat nog veel andere recreatie in de open lucht en waaraan onze dui nen kunnen worden dienstbaar gemaakt: sport en spel van allerlei aard, die ik mij wel wachten zou te betitelen als lage recreatie. Ook zijn er nog kinderhuizen en sana toria en zoo raken we meteen in de buurt van de bad plaatsen. Dit alles behoort tot het arbeidsveld van het Nationale Plan, maar die dingen liggen toch buiten het Nationale Duinpark, ofschoon wel er naast. Ze brengen heel wat onrust met zich, o.a. verkeersmiddelen en ver keerswegen. Ik zou het Nationaal Duinpark in hoofdzaak willen be schouwen als Wandelpark. Geen autowegen er door, ook geen strandboulevard van Den Haag naar Bergen aan Zee of misschien nog verder. Een autoweg langs de binnenzoom van het Hollandsch duin is geprojecteerd van Den Haag naar Velzen en bestaat ook al van Velzen naar Kamp, maar is wel vatbaar voor verbetering. Dwarswegen naar de badplaatsen zijn er eveneens. De Zeeweg van Overveen naar Bloemendaal aan Zee zou een afzonderlijke bespreking waard zijn. Een dwarsweg door het landgoed „Duin en Kruidberg" bestaat, maar kan worden verbreed. Zoo zijn er dus gelegenheden ge noeg om punten van het duin te bereiken van waaruit men profijtelijk wandelen kan. Heel enkele rijwielpa den kunnen met veel omzichtigheid en prikkeldraad worden aangebracht. Ik heb al plannen gezien om in de ruime duinen groote waterpartijen aan te leggen met den aankleve van dien: een kunstmatig park in het Natuurpark. Als je deze dingen overweegt en nog andere er bij, dan lijkt het wel, alsof wij weer gaan vervallen in de fout van onze voorouders, n.1. dat wij van de duinen dingen

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 100