indeeling is nog aanwezig; een groot voorhuis, waar achter een laag woonvertrekin den hoek een trapje, waarlangs men naar de lage opkamer en naar den zolder gaat. Al is het gebouw wat gerestaureerd, het ziet er toch vervallen uit. Het is jammer, dat van den topgevel niets meer over is. Aan de stijlen van de onderpui zijn gesneden consoles en in het fries prijken gevelsteenenin het midden een wagen met menschen en twee paarden ervoor, waaronder staatIn de Frahchtwagenrechts een roskam en een gewone kam en links een vrouw bij een trog met kaas. Een paar aardige gekoppelde gevels van 1616, die gerestaureerd zijn, vindt men aan de Doelenkade 1719. Ze liggen aan de haven en zoo is het niet te verwonderen, dat op een der gevelsteenen een schip is afgebeeld met als onderschriftIn den Ostervarer hetgeen slaat op de vaart op de Oostzee. Het is jam mer, dat de onderpui hier zoo leelijk veranderd is. Het pakhuis ernaast, nr. 21, is nog gedeeltelijk mooi, al is de top verdwenen en de onderpui akelig verknoeid. Ook hier is een gevelsteen met een schip, waaronder In de Stretsvarer (Stret de Straat van Gibraltar). Een hoogst interessant gebouw van 1624 is gelegen aan den Binnenluiendijk 3. De pui met het van boven ron de deurkozijn is van snijwerk voorzien. Aan dezen gevel is zeer veel geknoeider is echter nog genoeg over om hem tot zijn oorspronkelijken vorm terug te kunnen brengen, al is ook hier de top weer geheel verdwenen. Het inwendige bezit betimmeringen van eikenhout en ook mooi snijwerk. De eigenaar is op zeer te waar- deeren wijze bezig, het geheel in zijn ouden toestand terug te brengen. Van deze soort gevels zijn er nog verscheidene in de stad te vinden. Het huisje Bierkade 10, eigendom van de Vereeniging Oud-Hoorn, is er een voorbeeld van. (Zie afb. blz. 91). De onderpui is nog oorspronkelijk, 90

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 98