dekstukken van de trappen. Deze dekstukken kunnen van natuursteen zijn, of wanneer de beurs het niet toeliet, waren het baksteenen. De top van den gevel was het rijkst versierd, men ziet er dikwijls een uitmet- seling aan, ondersteund door een console met orna ment. Ook hier spelen de financiën een groote rol. Totaal volledige woonhuizen van deze soort komen hier niet meer voor, er is altijd iets aan veranderd hetzij van boven of van onder. Het oudste gedateerde woon- huisje is van 1593. (Zie afb. blz. 86). Het staat aan het Munnickenveld 2 en is eigendom van de Vereeni- ging Hendrick de Keyser. De onderpui heeft de ge wone constructiehet glas in lood is vervangen door ramen met houten roeden en de luifel ontbreekt. Boven deze pui is nog een fries zonder eenige versie ring; de trappen zijn afgebroken en vervangen door een rollaag. Een soberder geveltje is haast niet denkbaar. Nog even ouder, van 1591, is een pakhuis aan de Bierkade 13. (Zie afb. blz. 87). Het jaartal stond vroeger in de muurankers. Toen deze door nieuwe vervangen werden, heeft men er helaas geen jaartal meer van gemaakt. De gevel is gepleisterd en ook hier ontbreken de trappen. De verdiepingen zijn laag. De begane grond heeft een deur, waarvan de stijlen door- loopen over twee verdiepingen tot aan den puibalk. Op de verdieping is eveneens een deur, waarnaast aaneengekoppelde vensters, die met deur en puibalk een geheel vormen. Zeer interessant zijn de pakhuizen van de Oost-Indi sche Compagnie Onder de Boompjes 21, 22. Op het pakhuis rechts bevindt zich het jaartal 1606; het andere is ongedateerd en is eenige jaren later gezet. Ze zijn thans gerestaureerdde gevels zijn afgebroken en weer opgetrokken. Ze vormen een sieraad voor dit stadsgedeelte. In het pakhuis links ziet men een buiten- 88

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 96