Het weeshuis in de Achterstraat, dat in 1729 geheel veranderd is, bespraken we reeds. Deze strenge, een voudige gevel levert geen bijzonderheden op. Een soortgelijke gevel is die van het vroegere Huis- zittene Armen weeshuis aan de Veemarkt; hiervan is slechts het bovengedeelte intact. Hij dagteekent van 1738. In 1795 is het armenweeshuis gecombineerd met het andere en nadien is het gebouw kazerne ge worden. Tot de opheffing van het garnizoen, in 1922, is de gevel onveranderd gebleven. Daarna is het ge bouw verkocht en garage geworden het ondergedeelte is nu een moderne, rechtlijnige winkelpui. Aan de Luthersche kerk in de Ramen, van 1768, zien we iets nieuwshet middengedeelte is n.1. afgedekt met een gebogen fronton en de breede, naar voren uitstekende pilasters aan weerszijden loopen met eeri gebogen vlak in den gevel over. Een zelfde fronton heeft ook de eenvoudige gevel van het R.K. Wees- en Oudeliedenhuis aan het Achterom, dat dagteekent van 1773. Het heeft een versierde middenpartij met wat Lodewijk XV ornament. In 1784 wordt het gebouw van de West-Indische Com pagnie aan den Binnenluiendijk van een nieuwen gevel voorzien, die geplaatst werd voor twee 17e eeuwsche huizen, zooals dat hier meer is gebeurd. In het fronton zien we het monogram G.W.C.H. Geoctroyeerde West-indische Compagnie Hoorn). Tot slot van deze serie gedateerde gebouwen noemen we nog den strengen natuursteenen gevel van het achteruit springende gedeelte aan de plaats van het West-Friesch Museum. Hij moet van ongeveer 1788 zijn en hij is een goed voorbeeld van den stijl Lodewijk XVI, heel eenvoudig en met weinig ornament. De gevel is horizontaal afgedekt; op de gootlijst is een gekroond rond dakvenster met een sobere versiering. We hebben hiermee een kort overzicht gegeven van de 81 6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 89