laken kussen van de V.O.C. met als wapen een schip erop geborduurd en 1739. Het smakelooze gebouw rechts van dezen statigen gevel, dat bedoeld is als een uitbreiding van de Burger avondschool, vormt wel een zeer groote tegenstelling. Het is te hopen, dat dit bouwproduct nog eens ver dwijnen zal en dat het oude gebouw der V.O.C. weer voorzien zal worden van kruiskozijnen met luiken. Tien jaar later, in 1692, wordt de zuidzijde van het St. Pietershof aan het Dal gebouwd, op de plaats waar de z.g. Dalskerk, de kapel van het Kruisbroeders klooster, stond. De gevel is eenvoudig, in vijf deelen verdeeldde middenpartij en de eindpartijen zijn naar voren gemetseld. De middenpartij is afge dekt door een fronton met een gemetseld tympan, waarin het wapen van Hoorn. De ingang is van een eenvoudige natuursteenen omlijsting voorzien, waar aan twee onversierde schilden onder de kroonlijst. Naast het raam boven de deur zien we festoenen met de wapens en namen der Burgemeesteren en Regenten en boven den ingang lezen we een Latijnsch opschrift, dat vertaald luidtBij de Burgemeesteren ontvlamt de liefde en hun gloeiende geestdrift gaat bij de Regen ten niet te loor. Een vlammende zorg omringde de ouden van dagen. De (toegepaste) middelen leggen hiervan getuigenis af en hun wapens bekrachtigen het. O, dat in den hemel zich voor deze hooggeplaatste mannen de belooning zal opdoen. Onder de vlakke kroonlijst van den ingang staat „Oud Mann' en Vrouwen Huys" en op de cartouches links en rechts Anno 1692. De beide dakvensters zijn uit de 18e eeuw. In de 18e eeuw wordt niet meer zooveel nieuw ge bouwd als in de 17e; dat was niet meer noodig, de verschillende instellingen waren gehuisvest en veel nieuws kwam er niet bij. 80

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 88