van 1649, 1651, 1652 en 1655, die in deze zaal hingen en die thans in het Museum een plaats gevonden heb ben in de oude vergaderzaal van Gecommitteerde Raden. Deze gevel getuigt van iets nieuws in de bouwkunst hier ter stede, namelijk het laten doorloopen van pilas ters over twee verdiepingen. Eind ije en 18e eeuw De openbare gebouwen, die nu volgen hebben een geheel ander karakter, ze zijn sober, mooi van verhou ding, zeer goed gemetseld en er is weinig gebruik ge maakt van natuursteen. De metselsteenen zijn grauwer en dunner; ze hebben niet meer de tintelende kleur van vroegerhet voegwerk is meestal dun en strak. De gevels zijn afgedekt door een houten gootlijst, gepro fileerd als het hoofdgestel van een klassieken tempel. De hoofdpartij is veelal voorzien van een houten fron ton met een vulling. Als eerste gebouw van dit type noemen we de nieuwe Kamer van de V.O.C. in de Muntstraat van 1682. Vroeger stond hier het St. Catharina klooster, de Muntstraat loopt over het terrein van dit klooster. Voor het gebouw staande ziet men links een gedeelte twee vensters breed en twee vensters hoog, bekroond door een fronton met als tympanvulling een schild met het monogram der V.O.C.kamer Hoorn, gehou den door vier engelfiguurtjes en eenig ornament. De onderste vensters zijn hooger dan die ernaast en het metselwerk is ook hooger opgetrokken. Dit gedeelte van het gebouw, waar de vergaderzaal der Bewind hebberen was, heeft men meer doen spreken. Het rechtsche gedeelte is door een houten gootlijst hori zontaal afgedekt. De middenpartij met deur springt iets naar vorenrechts en links is de gevel afgesloten door pilasters. Naast het raam boven de deur bevinden 78

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 86