de bekroning met het wapen van Hoorn. Door onna denkendheid is bij de restauratie de bekroning, die boven St. Joris stond, geplaatst boven St. Sebastiaan, zoodat St. Sebastiaan twee jaartallen rijk is en St. Joris geen een. Het gedeelte van den Doelen van 1648, dat we reeds noemden, moet nog even van naderbij bekeken worden. Met dit gedateerde gebouw (het jaartal staat op den achtergevel) wordt een periode afgesloten, waarin de openbare gebouwen in het algemeen nog voorzien werden van topgevels van bak- en natuursteen of in enkele gevallen geheel van natuursteen. In het vredesjaar 1648 is aan den Doelen veel gedaan, er wordt zelfs gesproken over vernieuwd. In de Resolu- tien van Burgemeesteren en Vroedschappen leest men, dat „ieder Vroedschap een glas sal geeven tot sijn eigen „kosten, in de nieuwe Kamer die in de nieuwe doelen „gemaakt wordt." Deze nieuwe kamer ligt achter den gevel van 1648, ervoor staande links van den ingang. Wij kennen dezen mooien gevel met zijn over twee verdiepingen doorloopende pilasters bekroond met kapiteelen, die een variatie op de Ionische orde zijn, van het reeds genoemde teekeningetje van G. Pronk van 1727. (Zie tegenover blz. 49)Thans is de top eraf, de over de beneden en eerste verdieping doorloopende pilasters zijn nog aanwezig. Van de bij Pronk getee- kende festoenen is niets meer te vinden. De mooie in drieën verdeelde vensters hebben natuurlijk in de 18e eeuw plaats moeten maken voor de leelijke, die er nu nog in zitten. Het besluit van Burgemeesteren en Vroedschappen van 15 Juli 1648 om in de nieuwe kamer glas te geven, zal wel verband houden met het sluiten van den vrede van Munster óp 15 Mei 1648. Ook zal hiermee samen hangen de opdracht aan Jan Albertsz. Rotius voor het schilderen der groote schutterstukken, de vier vendels, 77

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 85