friesland en de leeuwen met hun stedewapens, die van zandsteen zijn, nog in uitstekenden staat te verkeeren. Dit is wel toe te schrijven aan het feit, dat ze geverfd geweest zijn. Aan het Oranje-Nassau wapen is een aardige geschie denis verbonden. In den z.g. Franschen tijd, waarin vele familiewapens, tot zelfs op grafsteenen, afgehakt zijn, heeft dit wapen het ook moeten ontgelden. Het wapen van Lodewijk Napoleon kwam ervoor in de plaats en wel geschilderd. Na den Franschen tijd heeft men over zijn wapen heen een ijzeren plaats, met het Oranje-Nassau wapen erop geschilderd, met doken bevestigd. Toen er gedurende de restau ratie een flinke stelling voor stond, kon dit goed bekeken worden. Het Oranje-Nassau wapen is weer in relief hier aangebracht en de ijzeren plaat berust als herinnering in het Museum. Een zeer mooi en knap stuk smeedwerk is het ijzeren hek, dat van 1729 dateert en gemaakt werd door J. Uljé. Voordien was de plaats afgesloten door een gemetselde poort. Het inwendige van het gebouw is waard goed bekeken te worden. Hier heerscht nog de oude, indrukwekken de sfeer. De zware moerbalken met kinderbalken, rus tend op mooi gesneden sleutelstukken, die weer gedra gen worden door zandsteenen consoles, geven zoo echt het karakter van dien tijd aan. (Zie afb. blz. 83). Natuurlijk zijn in de verschillende eeuwen verande ringen gekomenzoo hebben in de 18e eeuw uitbrei dingen plaats gehad. Na de opheffing van den Gecom mitteerden Raad in 1795 is het gebouw voor allerlei zaken gebruikt. Al dadelijk in ditzelfde jaar was hier de plaats waar de burgers hun „gemaakt goud en zilver" konden brengen als offer voor het vaderland. In 1808 was de Drost van dit kwartier er gevestigd en hier was hij ook te spreken. Later is het de zetel ge- 74

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 82