reeds in 1596 in het gebouw aan de Roodesteen hun bijeenkomsten hielden. In 1631 lieten zij een gevel zetten aan de plaats achter het tegenwoordige hek. Deze 17e eeuwsche topgevel met pilasters tusschen de ramen en met een gebroken fronton afgedekt, is ons alleen bekend van het mooie teekeningetje door Pronk in 1727 gemaakt. Hij heeft in het laatst der 18e eeuw plaats moeten maken voor den gevel, die er thans nog is. De hooge imposante gevel van natuursteen aan de straat dagteekent van 1632. De klassieke orden zijn hier met de noodige vrijheden toegepast. Ofschoon de zin voor het klassieke er uit spreekt zijn er verschillende détails, die aan een vroegere periode doen denken. Tusschen de vensters van de eerste verdieping is het YVestfriesche wapen geplaatst, hierboven is een raam geflankeerd door nissen en daar weer boven het Oranje-Nassau wapen gehouden door twee Romein- sche krijgslieden. Öp de door de hoofdgestellen ge vormde geveltrappen zitten grimmige leeuwen, die ieder een wapen van één der zeven vertegenwoordi gende steden houden. (Zie afb. blz. 75 en blz. 1). Ze zijn wat bewegelijk, deze leeuwen en op een afstand gezien, maakt het een indruk alsof ze den gevel op en af gaan. Oorspronkelijk was deze gevel opgetrokken van arduinsteen, die, zooals we bij de Waag zagen, door zijn gelaagdheid niet duurzaam is. In het begin van de 20ste eeuw bleek hij gevaarlijk te worden en in 1908 is het Rijk tot restauratie overge gaan. De geheele gevel is toen afgebroken en opnieuw opgetrokken van hardsteen. Dit werk is met de groot ste zorg geschied; de kruisvensters, die natuurlijk in de 18e eeuw op onverantwoordelijke wijze waren weg genomen, zijn er weer in aangebracht. Alles is op voortreffelijke wijze geimiteerd, tot de frijnslag aan toe. Bij deze restauratie bleken het wapen van West- 73

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 81