hebben, heeft men dit gedaan door het stichten van een gebouw, dat een copie moest zijn van een merk waardig 17e eeuwsch bouwwerk uit Hoorn, de woon plaats van David Pietersz. de Vries, die een werkzaam aandeel aan deze kolonisatie heeft gehad. Voor dit doel was een Amerikaansche architect naar Hoorn gekomen om den gevel van het stadhuis op te meten het resultaat is geweest, dat te Lewes een gebouw ver rezen is met één gevel, die een zuivere copie is van één der gevels, terwijl men den ook getrouw nagebootsten ingang in het midden geplaatst heeft. Er werd veel gebouwd te Hoorn in het begin van de 17e eeuw; in 1615 wordt de St. Sebastiaansdoelen ge zet, ten noorden van den St. Joris Doelen. Van dezen gevel is slechts het ondergedeelte over, de top is er af. De geheele gevel, met zijn in drieën verdeelde vensters, kennen we van het reeds genoemde teekeningetje van Pronk van 172 7. (Zie tegenover blz. 49). Het is weer een geheel ander type dan de gevel van het tegenwoordige stadhuis van 1613. Er komen geen friezen aan voor en tusschen de vensters zijn dubbele pilasters op iedere verdieping. Boven de vensters zien we bogen met vul lingen. Boven den ingang staat, tusschen het gebroken fronton St. Sebastiaan geflankeerd door twee boog schutters. Deze beelden zijn welhaast de mooiste, die in de stad te vinden zijn. Ze zijn vervaardigd door Je- remias Sutel, geb. 1587 te Northeim en overleden 1631 te Hannover. Al is het jammer, dat er verkeerde ra men in den gevel zitten en dat de top er af is, hij is toch nog een zeer mooi voorbeeld van vroeg 17e eeuw- sche 'bouwkunst. Het gebouw links van den ingang is van 1648, hierop komen we later terug. Het inwendige van den Doelen levert geen bijzonderheden meer op. In 1616 wordt weer een belangrijk werk voltooid. Zooals we boven reeds vertelden, was in 1603 de gevel van de Oosterkerk er af gevallen en in 1604 68

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 76