ons niets bekend is. Eertijds behoorde deze waag tot de grafelijke domeinen, in 1602 is ze aan de stad over gegaan. Burgemeesteren en Vroedschappen besloten in 1608 om een nieuw gebouw te laten zetten. In dat jaar is aan Hendrick de Keyser, den bekenden Am- sterdamschen bouwmeester, „aanbesteed de blauwe „Noorduynsteen op de Kuyl (een straat in Hoorn) te „doen houwen, die tot de nieuwe waage deser stede „gemaakt en geemployeerd sal worden, en hebben be- „looft voor yder voet te betalen 18 stuyvers, mids dat „het sal wesen sufficiënt werk, en dat de bovengen. „Hendrick de Keyser alle de steen voor Mey eerst komende sal moeten leveren." In 1609 wordt de steen opgemeten en de prijs bepaald, deze bedroeg 5834-14; de Eenhoorn met het wapen van Hoorn kostte 100.Uit de verschillende be sprekingen met Hendrick de Keyser moet wel worden opgemaakt, dat hij de ontwerper van dit gebouw is. (Zie afb. blz. 63). Deze waag, die geheel van natuur steen is opgetrokken, ziet er eenvoudig uit; door haar goede proporties is ze een mooi monument, een sieraad voor de Roodesteen. Het ondergedeelte is steeds ge bruikt voor het wegen van kaas, varkens, enz. Wat kon het er zoo ongeveer 30 jaar geleden schilderachtig uit zien op de Donderdagsche kaasmarkt. De waag in vol bedrijf, het geheele plein ervoor vol gele kaas, waar- tusschen boeren en kooplieden van heinde en ver en de af- en aanloopende kaasdragers met hun witte pakken en gekleurde hoeden, die twee aan twee de in dezelfde kleur geschilderde berries met kaas wegdroegen om ze te laten wegen. Het geheel was een tinteling van kleur met het mooie statige gebouw, dat getuigt van een meesterhand, op den achtergrond. Wat is er van deze levendigheid over? Zoo goed als niets. De Donderdagsche markt is er nog en er wordt nog kaas gewogen ook, maar er zijn weinig stapels 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 70