lijst zit een zeer fraai gebeeldhouwde vrouwefiguur. Het poortje ziet er nog uitstekend uit, het is een prachtstukje. Hoe meer men zulke kunstwerken ziet, hoe meer respect men krijgt voor het kunnen van den vakman en voor de liefde, waarmee zulk werk ge maakt is. Hoorn beleefde een gulden tijd, er werd mooi en kost baar werk gemaakt. Van het Admiraliteitsgebouw achter de Groote Kerk is niets meer over dan het mooie poortje. (Zie afb. blz. 60). Oorspronkelijk stond hier het uit 1385 dateerende Agnieten klooster, dat in 1586 in gebruik genomen werd door de Admiraliteit. Andere benamingen voor deze instelling zijn het Prinsenlogement, omdat hier de vorstelijke personen logeerden, wanneer ze in Hoorn verbleven en het Zeekantoor, omdat er zeelie den werden aangemonsterd. Het gebouw moet mooi gemeubileerd geweest zijn, er waren verscheidene schilderijen en men leest over een bezienswaardigen Prinsenstoel. Iets hiervan kunnen we nog in het West-Friesch Museum bewonderen. Er be vinden zich daar een gedeelte van een laat 17e eeuw- sche eikenhouten betimmering met een bedstede en een kast, een 17e eeuwsche bolpoottafel en een vroeg 18e eeuwsche balie. Van de schilderijen bezit het alleen nog het portret van Admiraal de Ruyter door Fer- dinand Bol. Na de opheffing van het Admiraliteitscollege, bracht men er in 1818 de snijkamer over, die voordien gehuis vest was in de monumentale oude Oosterpoort, die tusschen het Groote en het Kleine Oost stond en in dit zelfde jaar gesloopt werd. Het is en blijft eeuwig zonde, dat een prachtig bouwwerk als deze oude Oosterpoort, waarvan gelukkig nog mooie afbeeldingen bestaan, verdwenen is. In 1860 wordt in het oude zeekantoor 61

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 67