Hoorn van zeer groote beteekenis is geweest en in dit huis heeft Jan Pz. Coen, de stichter van Batavia en grondvester van ons gezag in Indië als bewindhebber gezeteld. Over het leven van Jan Pietersz. Coen te Hoorn weten we heel weinig. In een Protocol van Notaris W. D. Codde wordt zijn vader genoemd. Op 24 Augustus 1585 verklaart Pieter Willemsz. van Twisk, maar nu poorter van Hoorn, oud omtrent 24 jaar, dat hij als koopman in Maart lestleden geweest is in Spanje in San Lucar. Voorts staat in het Gerefor meerde Doopboek heel kort op 11 Januari 1587: „Jan (vader) Pieter Willemsz van Twisck." Het testament van Coens vader is te vinden in het protocol van Notaris J. G. van Haerlem te Hoorn. We lezen daar: „Testament van Pieter Willemsz. Coen In Mallegum en Geert Jansd. echtelieden." Er is een over levering, dat J. Pz.Coen in de Gravenstraat geboren ishoe men hiertoe gekomen is, hebben we nooit be grepen, want de Gravenstraat moet pas in 1593 aan gelegd zijn. En wat „In Mallegum" beteekent, waar zijn vader woonde, is ook nog een raadsel. We vragen ons af, kan dit huis gestaan hebben in de Mallegom- steeg of is er te Hoorn een huis geweest, waarin een gevelsteen met In Mallegum, hetgeen dan Malaga zou beteekenen. Toen Coen nog maar een jongen van dertien jaar was, werd hij al door zijn vader naar Rome gestuurd om daar voor den handel te worden opgeleid bij een Vlaamschen koopman. Hij heeft dus maar kort in Hoorn gewoond en net in een tijd, dat groote ver anderingen hebben plaats gehad op het gebied van straataanleg. Later heeft hij nog eenige malen in zijn geboorteplaats vertoefd. In 1606 of 7 is hij terug gekeerd uit Rome en hij vertrok in 1607 al naar Indië; vervolgens is hij hier geweest van 1611-1612 en in de jaren tusschen 1623 en 1627. 58

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 64