subsidie en door een gift van Jhr. Mr. D. van Aker laken werd het mogelijk tot de restauratie over te gaan. Bij dit werk is het houten traptorentje verdwenen, zoo dat men slechts door middel van een ladder in de bovenwoning kon komen, die daardoor onbewoonbaar was. Pas in 1913 is hierin verandering gekomener is toen een steenen traptorentje bij gezet en sedert dien is het huisje weer bewoond. Menigeen zal zich verwonderen over de eigenaar dige ligging van de poort met haar gebogen grondslag. Om dit te begrijpen, moeten we ons den oorspronke- lijken toestand kunnen voorstellen. Het Oost, de Westfriesche dijk, liep rechtdoorvoor een goede ver dediging was naast de poort op den dijk een flink bas tion gemaakt, waarvoor ook nog staketsels. Deze weg was dus geheel afgesloten. Om naar Schellinkhout te gaan, moest men dus door de poort, over de gracht, om het bastion en weer naar den dijk over een oprit. Deze oprit is een paar jaar geleden veranderd en er is een trap voor in de plaats gekomen. Als men dit in het oog houdt, dan zal de aandachtige beschouwer nog duidelijk de plaats van het bastion kunnen ontdekken. De poort is opgetrokken van bak- en natuursteen en vertoont een groote tegenstelling met den bouw van 1508. We zien hier duidelijk den invloed van de Italiaansche Renaissance. Het beneden gedeelte heeft aan de stadszijde Dorische pilasters met rustieke ban den. In het fries hierboven staat Anno 1578. Er zijn drie wapenschilden, waarvan er twee in den Franschen tijd waren afgehakt. Op het niet afgehakte schild staat het wapen van Hollandop het middelste schild met de twee zuilen van Hercules, die niet waren weg gehakt, is nu het wapen van Philips II geschilderd, om dat hakken niet mogelijk was en op het andere is het wapen geschilderd van prins Willem I. De gebogen doorgang is door drie stergewelven afge- 55

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 61