merkte dat en zette de berrie met moeder tusschen het riet, terwijl hij zichzelf verschool. De Spanjaarden hadden hem echter gezien en dachten, dat hij een schat vervoerde. Toen ze gingen zoeken, vonden ze een oude vrouw op een berrie en gingen beschaamd weer weg, zonder haar iets te misdoen. Lambert kwam uit zijn schuilhoek te voorschijn, ging zoo snel als hij kon verder en bereikte veilig en wel de Westerpoort te Hoorn. Hij werd daar goed ontvangen en bleef er wonen. Zijn geslacht is „dermaten uitgebreid en ver- „meerderd, dat er in 1740 nog een talrijk nakomeling schap in leven is, waarvan velen niet alleen deftige „burgers zijn met tijdelijke goederen gezegend, maar „ook sommigen de hoogste en aanzienlijkste ambten „in de Regeering der stad bekleed hebben." (Velius) Om dit geval te vereeuwigen werd buiten aan het hek van de Westerpoort een gesneden houten relief ge plaatst, waarop Lambert zijn moeder op een berrie voorttrekkend is afgebeeld en waarop ook het riet niet ontbreekt. Er onder las men de volgende vers regels Doen Dwingelandij den Staat en Westzaan dede zugten Bevrijd dees brave Soon sijn Moeder van de Doot. En quam, op dit vatsoen, van daar tot hier toe vlughten Soo blijft een Edel Kind sijn Ouders trouw in Noot. De Westerpoort is afgebroken. Het houten relief is nog te zien in het West-Friesch Museum. (Zie afb. blz. 7). In een logement, „Het onvolmaakte Schip", aan het Breed bij de Westerpoort, is later een relief in natuur- 52

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 58