plaats gevonden, was het niet noodig veel te vernieu wen. Onder het pannendak, dat in de ige eeuw over alles heen was gemaakt, bevond zich nog het oude typische kapje zooals het thans is, met een verdeeling in vieren op een halven cirkel, die overgaat in een verdeeling in achten. Aan den weergang boven be hoefde totaal niets veranderd te worden. Beneden was op 50 cm. hoogte een betonnen vloer gelegd, die kon worden weggebroken.Door dezen vloer was de dor pel van den ingang ook 50 cm. hooger gebracht, als gevolg waarvan ook het kalf zooveel hooger gekomen was. Alle ramen en schietgaten waren dicht gemetseld, maar op zulk een wijze, dat de profielen onbescha digd warenhet was zelfs zoo, dat de duimen waar aan de vensters draaien nog aanwezig waren, al waren ze dan ook in een zeer slechten toestand. Uit de stuk ken zandsteen van den ouden schoorsteen, die nog afgehakt in den muur zaten, kon de tegenwoordige schoorsteen gereconstrueerd worden. Zoo is er een prachtig voorbeeld van een verdedigingswerk blijven bestaan, waaraan heel weinig vernieuwd is. Het geheel is zeer eenvoudig, de weergang is iets uitgebouwd en rust op bogen met kraagsteenen. De profileering der banden is nog zuiver middeleeuwsch. Zeer mooi is de ingang met vensters ernaast. (Zie afb. blz. 39). Typisch is, dat aan de zijkanten de tanden nog terug te vinden zijn, waar de stadsmuur aan den toren sloot. Als we in Zuidelijke richting de oude omwalling vol gen, die in de 19e eeuw met boomen is beplant en waar geen enkel overblijfsel uit de 16e eeuw meer aanwezig is, dan krijgen we al spoedig den Hoofdtoren te zien, die zoo'n mooie afsluiting aan den zeekant vormt. (Zie afb. blz. 42). Deze havenverdediging is in 1532 tot stand gekomen. De geheele omgeving met als middelpunt de Hoofdtoren is, niettegenstaande er ook al storende bouwproducten verrezen zijn, nog 41

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 45