is er nog een gedeelte over van de kapel van het St. Mariaklooster, thans weeshuis, in de Achterstraat. Het klooster dagteekent van 1408, de houten kapel werd in 1435 gewijd en in 1506 werden het fundament en de eerste steen gelegd van de tegenwoordige kapel. Er is niet veel over te vertellen. Na de hervorming is ze Arsenaal of Wapenhuis van de Gecommitteerde Raden van Westfriesland geworden; ze heeft een dergelijk doel tot 1826 gehad, toen ze voor R.K. kerk werd ingericht. In 1877 brak er brand uit en wel zoo hevig, dat slechts de muren bleven staan. Na heel wat geschrijf en gewrijf is deze ruïne in 1880 weer aan de gemeente Hoorn gekomen. In dit zelfde jaar is ze voor 2500 verkocht aan de Gereformeerde gemeente, die er thans nog haar godsdienstoefenin gen houdt. Het is te begrijpen, dat na al deze gebeur tenissen van het oorspronkelijke niet veel meer over is. De buitenkant, die op de binnenplaats van de weesinrichting goed is te zien, is nog wel karakteris tiek. Wanneer de gevel met den klassieken ingang ervoor is geplaatst, weten wij niet. Van het Mariaklooster, waartoe deze kapel behoorde, is niets dan de herinnering over. In de 18e en 19e eeuw is hier alles veranderd. Het gebouw is in 1574 al weeshuis geworden en dat is het nu nog. In 1573 werd de Graaf van Bossu er gevangen gezet en hier eenige jaren vastgehouden. Ter herinnering aan dit geschied kundige feit is in 1848 een gedenksteen in den muur aangebracht, met het volgende vers Anno 1573 men zag In October den elfde dag Graaf Bossu hier verovert tot Hoorn. Gevangen in dit Huis hij lag Even drie jaren na den slag Die Hij op Zuiderzee had verloren. 37

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 41