in beslag genomen werd. Deze zaal, die er anders uit zag dan tegenwoordig, zal toen stellig ook mooi geweest zijnwe lezen, dat aan het eind tegenover den ingang een groote schoorsteen was, welks mantel op fraaie marmeren pilaren rustte. Dat geen kosten gespaard zijn om een mooi geheel te verkrijgen, blijkt wel uit het feit, dat in 1663 Jan Theunisz. Blankerhof aan neemt voor 800 een schilderij te maken van den Zeestrijd op de Zuiderzee in 1573, te plaatsen voor den schoorsteen in H.E.M. Logement te Hoorn. En aan Joh. Kinnema, Mr. beeldhouwer te Alkmaar, is in 1668 voor de lijst om de afbeelding van den slag van Bossu, boven de bedongen 475, nog 100 toegelegd. Er schijnt goudleer in deze zaal geweest te zijn, want eenige jaren geleden zijn bij een reparatie der tegen woordige betimmering nog eenige stukjes gevonden. In het laatst der 18e eeuw, in 1788, vonden de Gecom mitteerden het noodig de zaal geheel te laten inrich ten naar den toen heerschenden stijl Lodewijk XVI. Alles werd anders, de geheele betimmering, de schoor steen, de verlichtingsartikelen, de meubelen, maar het mooie schoorsteenstuk met de rijk gesneden lijst bleef. De schoorsteen werd voor de schilderij passend ge maakt. Toen is de prachtige zaal tot stand gekomen, die wij nog in dezelfde gedaante kennen, een waar pronkstuk van den stijl Lodewijk XVI. Al zijn de kronen voor zien van electrische verlichting, gelukkig is er niets aan veranderd, zooals helaas maar al te vaak geschiedt. In 1796 kwam door de opheffing van den Gecommit teerden Raad het gebouwencomplex buiten gebruik en het werd voor de som van 4000.eigendom van de Gemeente. De schilderij, de Slag op de Zuiderzee, bleef eigendom van het Rijk. De oude eetzaal kreeg een geheel andere bestemming, ze werd de vergaderplaats voor de vroede vaderen der 35

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 39