geweest, waarvan de ramen zijn dichtgemetseld en waarin nieuwe ramen gemaakt zijn, omdat het voor andere doeleinden gebruikt is. Op het dak staat nog het mooie dakruitertje (zie afb. blz. 105), maar zon der de bel, die we verscheidene malen hebben hooren luiden als er brand was. Deze bel is er uitgehaald om haar voor een ander doel te gebruikentoen ze niet voor dit doel geschikt werd bevonden, is ze wel terug gebracht, maar niet verder gekomen dan den zolder. Het is te hopen, dat ze nog eens op haar oude plaats terugkomt. De prachtige eiken bekapping is nog zuiver middeleeuwsch. Als we eens nagaan waarvoor dit gebouw in den loop der eeuwen gediend heeft, dan slaken we onwillekeurig de verzuchtingkon het maar eens vertellen, wat zou dat interessant zijn In 1385 werd op de plaats van het tegenwoordige stadhuis het Hieronymietenklooster gesticht, terwijl in 1407 de eerste houten kapel aan St. Maria gewijd door de Hieronymieten werd gebouwd. In 1429 is dit klooster opgeheven en het kwam toen met de kapel bij het aan de Zuidzijde ervan gelegen St. Cecilia klooster, dat uit 1402 dateerde, onder beding, „dat zij de selve „kerk, nu bijkans vervallen zijnde, weder souden op bouwen, en daer een nieu Choor achter aen timme- „ren." Wanneer deze kapel van steen is opgetrokken weten wij niet precies, maar uit alles moet men op maken, dat dit in de 15e eeuw gebeurde. Na de hervorming zijn deze gebouwen Logement van Gecommitteerde Raden geworden, de gewestelijke regeering, die samengesteld was uit de vertegenwoor digers der zeven steden boven het IJ. In 1596 verbeterde en vernieuwde men er veel aan en in 1613 werd het gedeelte aan de Nieuwstraat gezet. De eetzaal, de tegenwoordige raadzaal werd als 't ware in de kapel ingebouwd, zoo dat maar een gedeelte ervan 34

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 38