De mooie oude Oosterpoort, die ook tot deze verdedi gingswerken behoorde en die wij alleen van afbeel dingen kennen, werd in 1511 begonnen en de nog be staande Hoofdtoren in 1532. De oudste kaart, die een uitstekend beeld geeft van Hoorn met deze omwalling en van het omliggende land met zijn land- en waterwegen is die van Jacob van Deventer. Ze dagteekent tusschen 1557 en 1561. Immers is aan van Deventer in 1557 het maken van kaarten opgedragen en op deze kaart staat het ge deelte van de Gouw, tusschen de Groote Kerk en het tegenwoordige stadhuis nog als water geteekend, dat in 1561 dicht gemaakt is. (Zie tegenover blz. 16). Velius schrijft: „In 1561 werd de Gou verwelft van „de Groote Kerk af tot een weinig voorbij den Blau- „wen Steen, en dit verwelf werd de Nieuwe-Straet ge- „noemt." Hierboven noemden we reeds de Roodesteen, de plaats waar recht gesproken werd; dat er nog een Blauwe Steen geweest is, zal weinigen bekend zijn. Welke beteekenis die Blauwe Steen had, is nog niet uitgemaaktde Kroniek zegt hier niets over. In dezen tijd stond de binnenstad nog niet in verbinding met de zeedit is pas later, in 1579, tot stand gekomen, nadat de uitleg van 1576 gemaakt was. In 1576 wordt de stad aan de Oostzijde weer ver groot. De thans nog bestaande Oosterpoort behoort tot deze omwalling; op 2 Augustus 1577 werd de eer ste steen gelegd en in 1578 was ze voltooid. Toen is ook de haven vergroot door het maken van den Kar perkuil ten zuiden van het Kleine Oost. Velius vermeldt op het jaar 1576: „Tot dien eynde „ontworp een Mr. Adriaen sekere nieuwe haven aen 't „oosteynde van de Stad, met een nieuwe wal en be hoorlijke fortificatiën daer buyten om. En alsoo dit „de Heeren wel beviel, werd 't werk selfs onlangs 18

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 23