nieuwe haven evenwijdig aan het Oost gegraven. Dit is de tegenwoordige Appelhaven, die doorliep tot de Slapershaven. In 1426 werd met den bouw van de Noorderkerk begonnen, d.w.z. van een houten kerk, die er voor de tegenwoordige stond. In dit zelfde jaar krijgt de stad, die nog geheel openligt, haar eerste omwalling. Door het arresteeren en het onthoofden van een zoon van een Hoomschen poorter, die voor zaken te Gouda vertoefde, heeft, zooals de geschiedenis luidt, Hoorn de zijde van Philips van Bourgondië gekozen. De stad, bevreesd voor een aanval van de partij van Jacoba van Beieren vond het noodig om voor de verdediging een wal aan te brengen. Hoe deze wal er uitgezien heeft, is ons niet bekend, waarschijnlijk was het een aarden wal met een gracht en houten poorten. Wel weten we hoe hij geloopen heeft. Op het schetskaartje is hij aangegevenhij liep van de Westerpoort noord waarts, even binnen den tegenwoordigen Westersingel, naar de Noorderpoort, dan langs de Veemarkt, de Turfhaven, de oude Turfhaven, een stukje Vollerswaal en langs de Slapershaven in zee. Dat deze wal geen luxe was, blijkt wel uit de belegering door de Kenne- mers in dit zelfde jaar. De Kennemers werden voor de Noorderpoort verslagen en tot diep in het land ach tervolgd. Naar men meent is de naam Keem, die aan dit gedeelte van den weg gegeven is, hiervan af komstig. In 1507 „Besloot de Raed eendragtelijk haar Grach ten en Wallen te versterken" uit vrees voor een aanval van de Gelderschen en tevens had een uitbreiding plaats. Met man en macht is men hier in 1508 aan begonnen. De boeren uit den omtrek werkten mede en verkregen daardoor het recht om in tijden van nood in de stad te vluchten. Van de stedelijke regeering 16

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 19