H oom is de jongste der Westfriesche steden, zijn ontstaan wordt gesteld op ongeveer 1300, in 1357 kreeg het stadsrechten. We zullen trachten, hoe duister dit ontstaan ook is, een beeld hiervan te scheppeneen oorzaak moet er toch in elk geval voor zijn. Oorspronkelijk liep hier een water, de Gouw, in zee dit moet een natuurlijke afwatering geweest zijn van het land, dat in dien tijd hooger gelegen moet heb ben ten opzichte van de zee. Toen het noodig werd zich door middel van dijken te beschermen tegen hooge vloeden, kon deze afwatering niet anders dan door een sluis in den dijk geschieden. Dit moet de sluis geweest zijn, die Velius in zijn Kroniek van Hoorn 1) noemt. Over de bedijking van Westfriesland vóór de onderwerping door Floris V in 1288 tasten we in het duister. Na de onderwerping is aan wegenaan leg en dijkwezen meer aandacht geschonken, waardoor de levensomstandigheden veel gunstiger werden. De Gouw, die dus tot den Westfrieschen dijk, het tegenwoordige Oost en West, liep, had een uitlaat door bemiddeling van een sluis of duiker in een kreek, den tegenwoordigen Nieuwendam, die door het bui tendijks gelegen land in zee uitmondde. Hier was dus een punt, waar schepen uit zee en schepen uit het land elkaar konden benaderen. Bovendien liep hier nog een landweg, het tegenwoordige Noord, over een lagen dijk, die een scheiding vormde tusschen het Oostelijk en Westelijk gedeelte van Drechterland. Deze weg was een prachtige verbinding over land. HOOFDSTUK I ONTSTAAN EN ONTWIKKELING DER STAD 1) Chronyk van Hoorn door Theodorus Velius4e druk met aanteekeningen door Sebastiaan Centen, 1740. II

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 14