in 1752. Vermoedelijk zal het huis even voor haar huwelijk gebouwd zijn. Tegenwoordig is de rechter kant in gebruik bij de Remonstrantsche Gemeente en een deel van den linkerkant bij den Rijkswaterstaat. Een combinatie van twee oude gebouwen met een breeden gevel ervoor zien we aan de Gouw nr. 7. Het zal dagteekenen van na 1753. Aan den goot zijn de wapens aangebracht van Timon Velius en van Ida Codde van der Burgh zijn vrouw. Het huis Groote Oost nr. 10 heeft Balthus Pet in 1772 van een nieuwen gevel laten voorzien. Boven de deur staat het wapen van de familie Pet, n.1. een put; zoo sprekend mogelijk. In Westfriesland wordt immers een put, pet genoemd en een brug, breg; daarom is het wapen van de familie Bregman een man op een brug. Deze heel eenvoudige gevel heeft Lodewijk XV motieven aan deur en gootlijst. De pastorie van de Luthersche Gemeente aan de Ramen nr. 2 is van 1773. Ook aan dezen eenvoudigen gevel zien we Lodewijk XV ornament. Een mooi voor beeld van een strengen gevel, waaruit de zin voor de klassieken te proeven is, kan men vinden aan de Roode- steen nr. 16. De houten gootlijst is hier een zuivere copie van een Dorisch hoofdgestel met metopen en triglyphenop deze lijst is een attiek met in het midden het wapen van Westfriesland met wat ornament. De gevel dateert van 1792 en is geplaatst voor twee niet even hooge gebouwenop een afstand kan men de bovenstukken der daken er boven uit zien steken. Een zeer mooi Lodewijk XVI geveltje staat aan het Breed 40. Het bestek van dit boekje laat niet toe nog meer gevels te noemendit zou trouwens te eentonig worden. Zooals we boven reeds zagen, zijn we tegen het eind 103

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 111