70 prachtige groep van Bitterzoet, rijk bloeiend met zijn mooie blauwe nachtschade-bloempjes, precies gelijkend op die van de aardappels. Dit Bitterzoet is een van de veelzijdigste planten, groeit even graag in moerassen als in het duindoornbosch hoog op het duin, staat soms flink op eigen stengel, kruipt een andermaal langs den grond en klimt ook graag in struikgewas, nu eens links windend, dan weer rechts of aan een en dezelfde plant met rechts- en linkswindende twijgen naast elkaar. Straks verheugt hij ons met mooie trossen van blinkend roode bessen, die niet vergiftig zijn. De Bitterzoet die naar den zeekant groeit tusschen de duindoorns ziet er anders uit dan de planten in het binnenland langs den waterkant. Hij maakt slechts heel zelden windende twijgen, vindt het al mooi genoeg wan neer hij zijn takken wijd uitslaat en zoo steun vindt in de dichte duindoorns. Ook is zijn blad dikker dan bij den gewonen vorm en een beetje grijsachtig aangeloo- pen. Deze duinvorm van de Bitterzoet heb ik als stek meegebracht uit de Westduinen bij den Haag en hij prijkt nu heel aardig in de duindoorntjes langs het nieuwe paadje bij bank VI. Er zijn nog wel meer plan ten, die er voor de duinen een aparten vorm op na hou den, daar komen we later nog wel eens op terug. De rietzoom is nu uitgedijd tot één groote wildernis, een woeste worsteling tusschen Moeras-andoorn, Moe raslathyrus, Vogelwikke, Moerasrolklaver, Veldlathy- rus. De groote Heggewinde klautert in het riet en de wilgen. Het is allemaal heel echt, maar voor zoo'n klei nen Hof wel wat woest en we moeten dan ook van tijd tot tijd weer eens orde brengen in den chaos, om aan de hoofdfiguren een goede en duidelijke plaats te geven. Ik maakt u eventjes opmerkzaam op zoo'n hoofdfiguur: vier mooie exemplaren van Leverkruid ook Koninginne- kruid genoemd), vlak aan het pad. In de duinen groeit dit aan plassen, maar ook in vochtige boschjes of aan den voet van Noordhellingen, evenals Kattestaart en Valeriaan. Dit Leverkruid maakt mooie platte tuilen van

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 97