Heel onredelijk. Wanneer wij slechts zorgen geen snoep- resten aan gelaat of handen te hebben, geen gebruikt eet- of drinkgerei open en bloot laten staan, dan hebben we geen last van deze prachtige dieren. We hebben geregeld eenige wespennesten in den Hof en laten ze ongemoeid. Ze geven even weinig of nog minder last dan onze bijenstand. Je moet alleen zorgen niet juist midden in hun verkeersweg te gaan staan. Eventjes er naast en zie dan, hoe ze gaan en komen, hoe ze bij dreigend weer in groote troepen naar binnen stuiven, hoe zij den toegang tot het nest vrij houden door de grastoppen af te bijten, die den ingang zouden versper ren, hoe zij met vliegen en andere prooi komen aan sjouwen en soms met een bek vol houtslijp, afgeknaagd van onze heininkjes. Dat houtslijp gebruiken ze om hun cellen te bouwen. Ge weet, dat dit wespennest in den grond bestaat uit een aantal cellagen boven elkaar, ge meenschappelijk in een omhulsel. Dat alles is gemaakt van een soort bordpapier, dat ze zelf vervaardigen uit houtslijp en ook wel uit menschelijk papier en dergelijk gedoe. Ook de hommels hebben hun nesten in den grond. Wes pen en hommels blijven werken tot laat in het najaar. Dan gaat met de eerste vorst hun heele bedrijf te gron de. Maar lang te voren hebben dan de toekomstige koninginnen het bedrijf verlaten en voor zich alleen een winterverblijf gezocht. Reeds in Augustus kunt ge het zien, dat zoo'n hommelkoningin zich ingraaft. We zagen in den rozentijd reeds in en langs den vijver de waterlelies, de gele plompen en de moerasspiraea's in bloei komen en ik sprak bij die gelegenheid ook al van „onstuimigen groei" langs den oever. Dat komt nu los in Juli en Augustus. Het riet schiet meters hoog op en vormt weldra zijn bruine pluimen. Ruig Wilgen roosje gaat bloeien tusschen de Moerasspiraea's, tegelijk met de mooie groote Gele Wederik. Door alles heen rankt zich de blauw-paars bloeiende Moeraslathyrus. Aansluitend aan den kruipwilgenrand hebben wij een 69

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 96