op een heel schilderachtige plek, vlak aan zee. In de laatste jaren is hij met goed gevolg uitgezaaid in het zonderlinge parkduin van de Westduinen in den Haag en er is wel kans op, dat hij langs de kust het verloren terrein herwinnen zal. Door strenge winters wordt hij wel geremd. De winters van 1938 tot 1942 hebben bij ons dan ook danig huis gehouden onder de Papavers. Maar gelukkig houden de zaden het beter uit en we krijgen dan ook massa's kiemplantjes, die uitgroeien tot prachtige rozetten van mooi ingesneden en gekrulde dof-blauw-grijs-groene bladeren en we hopen die dan weer eens rijk in bloei te zien. Zaden zijn heel merk waardige organismen. Toortsen, Teunisbloemen en Hoornpapaver zijn twee jarige planten. Ze maken in het eerste jaar een wortel rozet, in het tweede jaar de bloeistengels. Er zijn er ook wel, die in het eerste jaar een bloeistengel maken, andere pas in het derde jaar, uitgebloeide tweejarige maken nog wel eens een wortelzijloot, een overgang tot vaste plant. Kiemplantjes vormen zich zoowel in voor als in najaar. Dit alles maakt dat ge in Augustus en September en ook nog later allerlei toestanden van deze planten te zien kunt krijgen. Hun gedrag ten op zichte van zonsopgang en zonsondergang wijzigt zich in den loop van het najaar. Zeepkruid en Nachtsilene zijn vaste planten. Het Zeep- kruid heet zoo, omdat zijn wortelstokken met water inderdaad schuim opleveren en men heeft zelfs be weerd, dat men er mee kan wasschen. Ik heb deze planten zoo uitvoerig besproken, omdat ze altijd in groot aantal in den Hof aanwezig zijn en gemakkelijk te bezien. Evenwel heb ik nog niet het hon derdste deel verteld van wat zij te aanschouwen geven. In De Levende Natuur vindt ge er meer over. Toen we daareven bij de Hoornpapaver naar die ijve rige wespen keken, hebt ge misschien eventjes gegrie zeld. Veel menschen en kinderen zijn bang voor wespen. 68

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 95