gezonden aan de leden, donateurs en maecenaten van onze Stichting. Op het eind van den bloei gaan de Toortsen ook rare kunsten vertoonen. Zij behooren tot de merkwaardige Helmkruid-familie, die den leek ver baast, doordat er zulke uiteenloopende bloemvormen bij voorkomen. In onzen Hof kunt ge daar ook al genoeg van zien. Ga maar eens na: Helmkruid, Leeuwenbekje, Eereprijs, Toorts, allemaal één familie. En nu is het wel heel aardig dat onze Toortsen, vooral de Melige, op het eind van bun bloei afwijkingen vertoonen in de rich ting naar Eereprijs en Helmkruid. Ja, dat Toortsgeslacht lijkt wel een stokpaardje van mij, evengoed als de Kardinaalsmuts. Maar, lieve menschen, ik heb heele stoeterijen vol met stokpaardjes. Hier heb ben we er nog een, dat is de Gele Hoornpapaver. De Gele Hoornpapaver is evenals de toortsen een zweef- vliegbloem en een morgenbloem. Kort na zonsopgang begint hij reeds de twee kelkblaadjes af te stooten, wurmt daar een uurtje mee en kan dan zijn kroon uit spreiden, niet al te wijd. Een dichte oranje meeldraad massa omgeeft den eenen stamper. Spoedig komen de Zweefvliegen opdagen en als het goed zomert ook de wespen, die de zweefvliegen komen vangen, om daar voedsel van te maken voor de larven in het nest. We zorgen er altijd voor, een flinke groep van die Hoorn- papavers te hebben. Dan is het voor de menschen aar dig, al die dingen te aanschouwen, 's Avonds sluiten de bloemen zich heel mooi, om den volgenden dag nog een poosje den bloei voort te zetten. De stamper groeit in korten tijd uit tot een lange dunne, eenisgzins ge bogen doosvrucht, wel twee decimeter lang, groeiend 1 a lj/2 cm per etmaal. Ge kunt het nameten. De Gele Hoornpapaver is voor Nederland een heel zeld zame plant, die hier voor het vasteland van Europa aan zijn noordgrens komt. Hij groeit hier aan stranden en in de buitenste duinen, kwam vroeger o.a. voor bij Zandvoort. Omstreeks 1910 groeide de plant eigenlijk alleen op de beroemde Beer aan den Hoek van Holland 67

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 94