ineengeplooide bloemkroonmassa schuift eerst uit de bruingroene kelkbuis naar buiten en spreidt zich dan uit. Fijne geur en de heldere bloem lokken de Pistool tjes, grauwe uiltjes met op den voorvleugel een zilve rige vlek, die bij sommige doet denken aan de Grieksche letter g (y gamma) en daarom heet dit vlindertje ook wel Gamma-uil. Deze is ook beroemd als trekvlin- der. Soms trekken ze bij duizenden tegelijk met de trek vogels. In den Hof zijn ze nu en dan opeens heel talrijk, waarschijnlijk is dat dan zoo'n trektroep. 's Morgens schrompelen de bloemen een beetje ineen, maar 's avonds gaan ze weer open en dat herhaalt zich de volgende dagen. De bloemen van Zeepkruid duren namelijk drie etmalen, den eersten avond vertoonen zich vijf meeldraden, den tweeden avond weer vijf en den derden komen de stempels te voorschijn. Ook hommels bezoeken deze bloemen. De Tuinhommel, die zoo'n lange tong heeft, kan wel de honig bereiken, die diep in de bloem ligt en eigenlijk eer voor groote langtongige vlinders is bestemd. De Aardhommel heeft maar een vrij korte tong en kan er dus gewoon niet bij. Doch op de een of andere ma nier weet hij dat daar onder in die bloem honig is te vinden. Nu past hij zijn gewone kunstje toe en bijt met zijn bovenkaken een paar gaten in den kelk. Wanneer ge de bloemen van dat Zeepkruid goed bekijkt, dan vindt ge er haast geen, die niet is aangebeten. Natuurlijk maken andere korttongige hommels en ook de brave honigbij gaarne van die gaatjes gebruik. Ik sprak daareven van langtongige vlinders. Dat zijn in de eerste plaats de Pijlstaarten of Sphinxen. In de laatste jaren zijn die bij ons niet zoo talrijk als vroeger en het Zeepkruid moet het nu vooral van het Pistooltje hebben. Maar die zijn tong is eigenlijk al een beetje aan den korten kant en daarom moet hij heel wat wur men, zijn kop in de opening van de bloem persen, om toch dien honig te bereiken. Dat gaat zelfs met zoo'n inspanning, dat de bloemkelk openscheurt. Die Zeep- 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 89