De Eglantier houdt het langer uit, soms wel tot Sint Jacob. We hebben er in den Hof eenige zeer mooie struiken van. Doch om ze op het mooist te zien, moet ge in de onbedorven duinen zijn. Ik ken een plek in het duin, zoo mooi, dat de allerknapste landschapsarchitect het hem niet zou kunnen verbeteren en dat het kost baarste park er niet mee zou kunnen wedijveren. Hal verhoogte het tamelijk steil duin staat een groep van drie zware berken en daarvoor, naar de zonzijde, een aantal flinke eglantieren, oprijzend uit kruipwilg en duindoorn. Naar rechts, het duin langs en omhoog nog meer eglantieren, klein en groot, in een plooi van het duin zelfs op een rij, een haag vormend. Lager een kleed van duinroosjes en naar links een boschje van berken, eiken en populieren met een „kraag" van Gel- dersche rozen, meidoorns, lijsterbessen, liguster, kar dinaalsmuts, berberis, alles doorgroeid en overspreid met Kamperfoelie, Heggerank, Asperge enz. Dit is het natuurlijk bosch van onze duinen, meer park dan bosch en onbeschrijfelijk mooi, onovertreffelijk. Daar kan geen „duinbebossching" tegen op, al is die nog zoo vlijtig door de deskundigen ontworpen en uit gevoerd. De Geldersche Roos is heelemaal geen roos, maar be hoort thuis bij de vlieren. Ge moogt de struik ook Wilde Sneeuwbal noemen. De naam van Roos is hier overgeleverd uit de Wapenkunde van Gelre en is door gedrongen tot in Engeland en Frankrijk. In de boeken staat, dat hij bij ons ook „Watervlier" wordt genoemd. Is dat nog zoo? In ieder geval blijkt hieruit, dat het volk een goeden kijk heeft op de verwantschap. In den Hof hebben wij er vele en heel mooie, ook een paar, dicht aan den waterkant. Ze bloeien tegelijk met de rozen en zijn dan overdekt met witte bloesem. De eigenlijke bloempjes zijn nog al klein, maar elke bloem tuil wordt omgeven door een krans van groote witte „lokbloemen". Wij hebben door proefnemingen erva ren, dat die werkelijk insecten aanlokken, maar het is 56

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 75