55 die in alle tijden door iedereen zoo hoog is gewaar deerd. Tegen den avond plooien de bloembladeren zich weer samen. Inmiddels hebben in den loop van den dag een aantal knoppen den toestand bereikt, waarin zij gereed zijn, zich den volgenden morgen te ontplooi en. Dat gebeurt dan ook op tijd, maar eerst opent zich toch opnieuw de bloem van den vorigen dag. Wanneer ge 's morgens om een uur of tien een poosje bij een rozestruik gaat staan, dan kunt ge gemakkelijk de bloe men van heden onderscheiden van de bloemen van gis teren. De eerste hebben heldergele helmknoppen, bij de andere zijn die al bruin en een beetje verschrompeld. In den loop van den namiddag vallen de bloemen van gisteren uit. Weer en wind hebben eenigen invloed op het verloop der gebeurtenissen. Bij goed weer worden de bloemen druk bezocht, vooral door hommels, die er stuifmeel verzamelen. Bij de eglantiers kunt ge zien, dat-die hommels ook rondom de meeldraden op den bloembodem snuffelen, net of ze daar honig verwach ten. Misschien is dat zoo. Tegelijk met den bloei ontwikkelen de struiken ook nieuwe loten, sommige uit den grond, andere uit de oude takken. Deze loten groeien soms met groote snel heid, de grondloten zijn voorzien van talrijke scherpe stekels, dicht bij den grond, vooral de eglantier. Waar schijnlijk een bescherming tegen dierenvraat, maar de konijnen weten er toch raad mee. De Hondsroos groeit het hevigst. Die maakt met plezier loten van vier of vijf meter lang, eerst recht omhoog, later overbuigend. Aan struiken of boomen kunnen ze zich omhoog halen en zoo bereikt de Hondsroos dan wel eens een hoogte van een meter of tien. Bekend is de Hondsroos aan den Dom van Hildesheim die 13 meter hoog was, een stam had, waar je plankjes van zoudt kunnen zagen en dui zend jaar oud heette te zijn. Duizendjarige rozen, dui zendjarige eiken, dennen of wat dies meer zij, mogen geacht worden een leeftijd te hebben van 300 jaar. De Hondsroos raakt tegen het eind van Juni uitgebloeid.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 74