Als ongewenschte indringer vinden we de Akkerpaar- destaart, die ons ook elders in den Hof kwelt en waar mee we nu eens voor goed zullen afrekenen door onver droten iedere spruit uit te trekken. Als we dat een paar jaar volhouden, dan worden we dezen „Eunjer, Roobol, Heermoes, Akkerpest" of welke andere schandnamen hij moge hebben, wel de baas. Onze Duinroosjes komen het vroegst in bloei van alle rozen, in 't midden van Mei, kort na de Meidoorns. In den regel is elk struikje dicht bezet met bloemen, wit en welriekend. Zoowel in 't Kennemerduin als op Texel vinden we ook zeer dikwijls en over groote uit gestrektheden roode duinroosjes. Op onze helling heb ben wij er ook een paar en we hopen, dat ze zich ver menigvuldigen. Omtrent Sint Jan raken ze hier uitge bloeid. Op Texel duren ze wel tot Sint Jacob en in September en October bloeien er nog veel voor de twee de maal, zoowel aan oude als aan jonge loten. We hebben ook nog een partij duinroosjes op den heu vel in den schaduwrijken zuidoosthoek. Daar groeien ze op tot vrij hooge struiken, tot een meter hoog en ze gedijen er heel goed, want gaandeweg breiden ze zich over den heelen heuvel uit in concurrentie met tal van andere planten. We laten dat gevalletje daar stil be gaan, alleen bestrijden we er natuurlijk de paardestaar- ten. Het voornaamste sieraad van dien heuvel is tegen woordig een reusachtige wilde Asperge, die hier nu al jaren zijn kunsten vertoont, soms met bandvorming en altijd met een slordige neiging tot plat- en scheeflig- gen. Het lijkt wel, of hij iets in zich heeft van de Lig gende Asperge, die ge o.a. kunt vinden in het perk voor afzonderlijke planten tusschen banken III en IV. In dat perk staat ook de Wilde Reseda, een van de mooiste figuren uit het duin en een kostelijke plant voor de bijen. Maar laat ons terugkeeren tot onze rozen. Hondsrozen en Eglantiers staan door den heelen Hof heen. Een heel mooie Hondsroos staat in de Sleedoorngroep bij de 53

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 72