50 hun onderkaken een zoetsappig weefsel onderin de bloem stuk en doen zich daaraan te goed. Nog even ditAl die planten met wortelstokken hebben inrichtingen en vermogens, waardoor ze hun onder- grondsche stengels op een zoo voordeelig mogelijke diepte kunnen brengen. Onze Salomonszegel is daar bijzonder vaardig mee, wat hem in het stuivend duin opperbest te pas komt. We gaan daaromtrent in den Hof een paar aardige proeven nemen. Tusschen twee haakjes: wanneer geleerden of kunste naars in den Hof omtrent het gedrag van planten on derzoekingen wenschen in te stellen, dan verschaffen wij zoo mogelijk gaarne daartoe de gelegenheid. Wij zijn wel klein, maar van goeden wille. In den schaduw rijken zuidoosthoek, waar de Lelietjes van Dalen zoo dicht opeen staan, vindt ge ook een mooie partij van de Pijpbloem Aristolochia clematitis). Die wetenschap pelijke naam herinnert u aan de Camera Obscura en daaruit weten we dan, dat die Pijpbloem al honderd jaar geleden langs het Kennemer duin voorkwam, tege lijk met de „boomslak", die wij ook Wijngaardslak noemen. Welnu, ook die Wijngaardslak is in Thysse's Hof heel talrijk en vertoont daar allerlei kunsten. Die Pijpbloem is een van onze wonderlijkste gasten. Ik zeg gasten, want er bestaat groote twijfel of we hier met een echt inheemsche plant te doen hebben en nog grooter onzekerheid omtrent de vragen waar, wanneer, hoe en door wie en waarom die hier is gebracht. Wij denken dan meestal aan kruidtuinen van kasteelen en kloosters, maar in dit geval hebben wij geen zeker heid. In ieder geval: hij is heel gemakkelijk over te planten en eenmaal gevestigd breidt hij zich bij goede gelegen heid snel uit. In den Hof gaat dat ook goed, maar het kan beter, zooals ik dat ondervind in mijn eigen tuin op Binnenduin. Uit den onderaardschen stengel schie ten in het voorjaar paarsbruine loten op, die aan hun top dicht opeengepakt de heele toekomst voor het vol-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 67