In heel Nederland geldt de Wintereik als zeldzaam. De geleerden vertellen ons, dat hij hier eigenlijk eerder behoort te groeien dan de Zomereik. Doch onze voor vaderen, die de eiken vooral waardeerden om de eikels als varkensvoer, plantten bij voorkeur den boom, die de meeste en grootste eikels gaf en dat is de Zomereik. Bij dezen boom zitten de eikels aan lange stelendaar om heet hij ook wel „steel-eik" en de andere kan „tros- eik" genoemd worden, omdat hij de eikels in dichte bosjes opeen heeft. De Duitschers zeggen: „Stiel- eiche" en „Trauben-eiche". De Kardinaalsmutsjes overdekken zich met lichtgroene- bij-wit-affe bloempjes, vier onduidelijke kelkblaadjes, vier wijd uitstaande kroonblaadjes, vier meeldraden, één stamper. Soms zijn meeldraden en stamper allebei goed, soms blijven de meeldraden klein en onnut, soms de stamper. De bloeitijden bij die Kardinaalsmuts loo- pen wijd uiteen, sommige zijn al uitgebloeid, wanneer andere pas beginnen. In 't najaar zal daar meer van blijken. Nu hebben we nog een paar heesters, die met hun bloei heel bescheiden zijn: de Wegedoorn en het Sporken- hout. Die Wegedoorn heeft kleine groene bloempjes, dicht opeen op sommige struiken vrouwelijke, op andere alleen mannelijke bloemen. In de duinen van Voorne is hij niet zeldzaam, elders wel. Ge zult het met mij eens zijn, dat hij zijn plaats wel waard is. Het Sporkenhout heeft rare trosjes van kleine witte bloempjes, maar zij zijn zeer in trek bij allerlei insec ten, de honigbij voorop. De struik blijft bloeien aan de groeiende takken tot in October toe, zoodat we reeds in Juli het heele geval in één oogopslag kunnen overzien: knop, open bloem, groene vrucht, half rijpe roode vrucht, rijpe zwarte vrucht. Die bessen worden gewaar deerd door allerlei vogels. Kinderen mogen er niet van snoepen, want dan krijgen ze iets, waaraan de plant zijn naam van „Vuilboom" dankt. Zijn wetenschappe lijke naam was vroeger Rhamnus frangula. Rhamnus- 46

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 61