43 de Lookfamilie. De Daslook wel; overtuig u ervan. Het prachtige Zomerklokje hebben we in den tuin ge bracht om de Kievitsbloem gezelschap te houden en ook als herinnering aan den tijd, toen het op een eilandje in de Mooie Hel zoo rijkelijk bloeide. De Schermdragende Vogelmelk staat door den heelen Hof heen en overal blinken bij gunstig weer de groote witte sterrebloemen u tegen. De Franschen noemen deze plant „Dame d'onze heures". Ge moet eens nagaan, of die bloemen werkelijk 's morgens om elf uur open gaan. Een enkelen keer mag dat gebeuren. Het komt hierop neer, dat deze Vogelmelk nog even gevoelig is voor licht en warmte als de Sneeuwklokjes en Winteraconietjes. Bij mooi zoel Meiweertje, dat we zoo vaak te genieten krijgen, zijn de bloemen vaak open reeds om 8 uur 's morgens (zonnetijd), terwijl ze ge durende de ijsheiligen soms dagen achtereen gesloten blijven. Op grillige dagen gaan ze op eenzelfden dag eenige keeren open en dicht. Wij noemden in onze jeugd in het boerenland deze bloemen: „Nakende mannetjes". Fatsoenshalve werd dat wel veranderd in „Akermannetjes". Maar men sprak ook van „Nakende meisjes" en zelfs „Nakende bruid jes". Al deze namen worden echter ook gegeven aan Sneeuwklokjes. Natuurlijk heb ik over deze dingen lang en ernstig na gedacht en ik ben tot de conclusie gekomen, dat al die naaktheid toch voor rekening komt van de Vogelmelk. Dit bolgewas komt in 't vroege voorjaar op met een dichte bundel van donkergroene, smalle bladeren. Uit die bladeren schiet heel aardig de bloemstengel op, die dan in de Mei een op een scherm gelijkende tros van bloemen vertoont.'Tegelijk gaan dan de groene bladeren verdorren en zoo komt dan die bloeistengel nakend en bloot te staan. Let er eens op. Meteen ziet ge, dat sommige planten dat wèl doen en andere weer niet. Het ontging mij vol komen, waar dit weer mee samenhangt.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 58