42 plantjes, die al gauw onderling een strijd om het be staan voeren. De sterkste winnen en maken een rozet van groote, niervormige bladeren met gegolfden rand, heel mooi. Het volgend jaar schieten daaruit de bloei- stengels op, meterhoog en hooger en die maken dan witte bloemenmassa's, wedijverend met het Fluite- kruid. Tegelijk hiermee komt dan de Oranjetipvlinder te voorschijn: een klein Witje, aan de onderzijde heel aardig zwart en wit en groenachtig bespikkeld. Het mannetje heeft de punt van de voorvleugels mooi oranje en het is een lust, die diertjes boven de witte bloemen te zien rondfladderen, dikwijls dadelijk vergezeld door een wijfje, dat ergens op die bloemen zat, maar niet door u werd opgemerkt, zoozeer past de gespikkelde onderzijde van de in rust saamgeklapte vleugels bij het wit en groen en schaduwdonker van de bloemtrossen van onze Look zonder Look. Die „schutkleur" komt ook te pas, wanneer dat wijfje haar mooie eitjes deponeert aan de stelen van de bloemen. Uit de eitjes komen rup sen, die zich voeden met de onrijpe vruchten van onze Lookraket en eindelijk verpoppen die rupsen zich ook alweer aan de plant zelve, waar ge met eenige moeite de poppen kunt vinden tusschen de rijpe vruchten zelve, waarmee ze in stand en grootte en kleur overeenkomen. Ook de rupsen zijn niet zoo makkelijk te zien, want ze zijn groen en zitten al vretende dicht aangedrukt tegen de rijpende hauwen. De poppen blijven den heel en win ter door aan de dorre stengels hangen in een kunstig lusje en precies wanneer Pinksterbloem, Scheefkelk of Look zonder Look gaan bloeien, komen de vlinders er uit te voorschijn. De vlinders gaan 's avonds slapen op de bloeiende Look zonder Look en die andere planten en het is een aardige sport om dan deze zoo goed ge camoufleerde beestjes te ontdekken. Kneus eens een blaadje tusschen uw vingers, ruik daar eens aan en dan kunt ge ontwaren, waarom de plant zoo'n raren naam heeft. Zij behoort heelemaal niet tot

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 57