38 verwaarloosd als zijnde „te moeilijk". Ge kunt de voor naamste soorten echter gemakkelijk leeren onderschei den. Bij de meeste hebben wij in den Hof naampaaltjes gezet. Nu schiet ook het Fluitekruid snel op. De grond- bladeren waren reeds met nieuwjaar aanwezig, maar nu komen de bloeistengels omhoog. De eerste bloemen vertoonen zich ongeveer tegelijk met de aankomst van den Nachtegaal, vandaar dat de plant ook wel bekend is als „Nachtegaalskruid". Wij noemden haar in onze jonge jaren „Pijpkruid" of „Toeters" en sneden er dan ook heerlijke muziekinstrumenten van. De witte sluier van de tallooze bloemen aan soms manshooge planten, tooit nu weken lang den boschrand. Fluitekruid behoort tot de Schermbloemen, een familie, die ook al gebrandmerkt is als „moeilijk". Al die dwaze vooroordeelen dateeren uit den tijd, toen er op de scho len zoo goed als geheel niets aan plantkunde werd ge daan en men niet wist, hoe men er mee moest omsprin gen. Gelukkig is dit nu wat beter. Ik wil u even een aardig bijzonderheidje aan dit Fluitekruid aanwijzen. Het bloeit met groote samengestelde schermen, elk met omstreeks een dozijn stralen. Welnu, de allereerste bloei begint met een scherm van slechts twee of drie stralen, een enkele maal slechts met één straal, dus een enkel voudig scherm. Waarvoor dat dient weet ik niet. Een ander aardig bijzonderheidje: in Centraal Afrika eten de gorilla's de wortels van dit Fluitekruid. Boomen en struiken komen nu ook druk in beweging. Eiken en Beuken blijven nog wat stug, die houden het meer met de Meimaand. Maar de rozen loopen uit, de Meidoorns bespikkelen zich heelemaal met groen, de Vogelkersen zijn nog groener en vertoonen reeds bloei- trossen, evenals de Lijsterbessen, die een grijswollige blad- en bloemknopmassa uit hun groote knoppen per sen. De Duindoorns maken hun knoppen al grooter en glinsteriger en bronskleuriger. Eigenlijk staan ze te bloeien, maar de meeldraden en stampers staan listig verscholen tusschen de bruine schubben. Sommige

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 49