37 sluit de bloem zich. Doordat zoo'n bloem vele dagen duurt kan men lang plezier hebben van die bewegingen. De Maagdepalm, die nu bij den ingang rijk in bloei komt, is een echte inlandsche plant, en wel een van de beste. Nog een andere oude sierplant, langs den duinkant hier en daar verwilderd en langs sommige rievieren in weel- derigen overvloed groeiend, is de Kievitsbloem, die zich hier op een plekje langs den vijver heel voordeelig heeft ontwikkeld en met zijn groote witte of paars en bruin geblokte bloemen de aandacht trekt. Hommels komen de knikkende bloemen bezoeken. Na den bloei strekt de stengel zich, de mooie vruchtdoos komt recht op te staan en strooit in Juni zijn talrijke platte zaden uit, die verspreid worden door wind en water. De Dotterbloemen maken groote massa's bloemen langs en zelfs in het water. De duinpiassen en dus ook onze vijver, vertoonen veel grooter verschil in waterstand dan de polderwateren. In de polders staan fluks water molens, gemalen, uitwateringssluizen gereed om het hooge water af te voeren, maar in onzen vijver is dat niet het geval. De hoogste stand valt meestal in Maart, de laagste in September en dat kan wel anderhalven meter verschillen, zelfs meer nog. De planten in de oeverstrook moeten dus een onderdompeling kunnen verduren en zich zoo noodig omhoog werken. We zien dus hier onze dotters bloeien in het water, met mooi rijk gebladerte en overvloed van prachtige goudgele bloe men. Alleen maakt de vorst wel eens witte randjes aan de kelkbladeren. De mooie Pinksterbloemen houden de dotters gezel schap en nu komen ook de paardebloemen in bloei. Het gras schiet frisch op en begint ook reeds bloei te vertoonen, eerst het Veenreukgras, dan het gewone Reukgras, dan volgt nog een heele reeks van grassen tot in Juli toe en dan beginnen sommige voorjaarsgras sen weer van voren af aan. Ik moet u aanraden, op al die grassen te letten. Ze worden op de scholen nog al

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 48