34 van Mei, voor de Fitis een paar weken eerder, voor de Roodborst al in Maart. Eigenlijk moet je daar ochtend aan ochtend aan geven. Voor wie er plezier in heeft, wil ik alvast vertellen, dat de plek, waar de banken 9, 10 en 11 staan, nog al van belang is, want daar ont dekken we doorgaans grenspalen voor Fitis, Tuinflui- ter en Nachtegaal. Menigmaal heb ik op bank 11 ge zeten, met aan weerskanten zoo'n Koning der Zangers in volle actie. Dikwijls is het mogelijk de vogels persoonlijk te onder scheiden, vooral aan hun gewoonten. De westelijke Nachtegaal van 1936 had een heel eigen manier van zingen. Hij reeg zijn strofen aaneen. Waar andere nach tegalen zich een paar maten rust gunden, alvorens een nieuwe strofe in te zetten, stelde hij zich tevreden met heel eventjes een ademhalingspauze. Na 1938 heb ik hem niet meer gehoord. Vlak bij bank 10 hadden de fitisjes hun nest. Ze maken een aardig, half overdekt nestje, van binnen gevoerd met witte veeren. Nu spreken we hier eens en voor goed af, dat in den Hof nooit naar nesten gezocht mag worden. Ik doe het zelf hier ook nooit en de tuinman ook niet. Men kan al genoeg plezier beleven met de vogels aan het „sleepen" te zien en later aan het voeren en rondleiden en be schermen van de jongen. Als je rustig op een van de banken gaat zitten en goed gebruik maakt van ooren en oogen, dan weet je al heel gauw, wat er in de omgeving voorvalt. De Nachtegalen komen in het midden van April. Mijn vroegste aankomstdatum is 6 April, mijn laatste 25 April. Ze zingen nacht en dag, onvermoeid en soms langen tijd ononderbroken: een half uur, uren lang, een etmaal of langer. De zanger zit meestal in een van de vrij staande eikjes, een eindje onder den top, maar ook wel lager en we hebben er een gehad, die luidkeels zingend langs de paden ging. Om weer en wind geven ze niet veel, de IJsheiligen zijn niet in staat, hun het zwijgen op te leggen. In den Hof zijn ze in het geheel niet schuw en

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 45