schuw, scharrelt vrijmoedig rond in de berkjes en wil gen langs den vijver, in 't eikenhout en de lijsterbessen. Hij zingt heel mooi, meestal een liedje beginnend als vinkenslag, maar eindigend in mooie uithaaltjes, vaak steeds zwakker wordend, alles nog al hoog en van een groote welluidendheid, een heel eigen timbre. Wie op vogelzang let, merkt al gauw, dat iedere vogelsoort zijn eigen kwaliteit van geluid, zijn eigen timbre, heeft, evenals ieder muziekinstrument. Wie genoeg ervaring heeft, kan dan ook meestal een zanger reeds herkennen aan één enkelen toon. Probeer eens, het zoo ver te bren gen. Ieder jaar krijgen we vier of vijf paren van die Fitisjes in den Hof en ze zingen onophoudelijk, van den vroegen morgen tot den laten avond en in den eer sten tijd wel zeer duidelijk ter afpaling van hun gebied. Aan de grenzen zie je dikwijls genoeg twee buurtjes proclamaties tegen elkaar uitvaardigen. Het liedje dat ons zoo vriendelijk in de ooren klinkt, is dan een strijd zang. Wanneer er een de grens overschrijdt, dan zijn ze dadelijk aan het vechten, met bek en vleugels en pooten. Soms rollen ze ravottend in het pad, maken zich weer los en gaan dan ook vliegend vechten. Dergelijke grensincidenten zien we in den Hof ook heel duidelijk bij Roodborstjes en Nachtegalen. In mijn dagboek vind ik daarover het een en ander o.a. op 19 Maart '36: „Twee roodborsten zingen een half uur achtereen in elkanders nabijheid. Ze naderen elkan der tot op zes meter en dan doet de een een uitval. De buurman ontwijkt dien en wordt achtervolgd, maar ze raken niet handgemeen. De zang werd al hooger en hooger tot aan de grens van het voor ons hoorbare, hoogstwaarschijnlijk ook nog wel daarboven. Waar ze begonnen te vechten heb ik in gedachte een grenspaal gezet." Ieder jaar probeer ik een vogelkaart van den Hof te maken, met de grenzen van de broedgebieden van Nach tegaal, Roodborst, Fitis en Tuinfluiter. Dat is een werkje voor de tweede helft van April en de eerste helft 33 Een Jaar In Thysse's Hof 3

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 44