binnenduinwoud. Het groeit dan ook op menige plaats tusschen Vogelenzang en Velzen en verder op, maar heeft veelal plaats moeten maken voor de villa's en hun tuintjes. In den Hof staat het nog overvloedig. Maar nu word ik ongeduldig en we stappen eventjes verder naar een van de praalrijkste plekken van den Hof, naar de Sleedoorn, waarvan we in Maart de mooie knopjes bewonderden en die staat nu in vollen bloei, van onder tot boven en heel in het rond vol van sneeuw witte pruimebloemen, een echte „prunus". En als het mooi weer is, dan gonst het van honderden insecten: honigbijen, graafbijen, aardhommels, tuinhommels, akkerhommels, weidehommels, zweefvliegen, bromvlie gen, aasvliegen. Hier is honig voor middelsoort-tongen, zelfs voor kort-tongen, ge kunt het zoete sap zien glin steren op den bloembodem en ook hoe verschillende van die insecten niet alleen om den honing komen, maar ook om stuifmeel. Kijk even onder dien Slee doorn, daar staan ook Aaronskelken en er vlak bij een mooie heggeplant: de Gouwe en een andere: het Voor jaarshelmkruid. Dit Voorjaarshelmkruid ontkiemt hoofdzakelijk in het najaar en als de winter komt zien we het als mooie groene planten met fraai gevormde, eenigszins ruige bladeren. Die planten kunnen dan al heel forsch zijn, al naardat de bodem veel stikstofverbindingen bevat. In den winter vriezen de buitenste bladeren wel af. Bij geringe vorst volstaan ze met eventjes te verslappen en plat op den grond te gaan liggen. Maar als de lente komt schieten bebladerde stengels omhoog en soms in Maart, maar vast in April, komen tusschen de bovenste bladeren tal van aardige geelgroene bloempjes, die rijk aan honig zijn en dan ook met vreugde begroet worden door de bijen. Eigenlijk is deze fraaie plant dan ook niet echt inheemsch, maar vroeger aangeplant ten be hoeve van de bijenteelt en nu op menige plaats ver wilderd vooral langs den binnenduinkant in Kennemer- land. In den Hof staat hij op vele plaatsen en ge kunt 31

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 42