insecten met lange tong kunnen dien zak ledigen. En nu is er één soort van wilde bij, die speciaal op deze bloemen is ingericht. Hij heet de Sachembijzijn poo- ten hebben namelijk haarbosjes, die herinneren aan de wolvestaarten als beenversiering van een Roodhuid opperhoofd. Dat kunt ge in de gauwigheid niet zien, want die bij vliegt met razende snelheid over die bloe men, slurpt snel zijn honig en gaat weer verder. Slurpt soms niet eens honig en dan is het wel een mannetje op jacht naar wijfjes. Er is over al die dingen honderd uit te vertellen en ge kunt het hier allemaal zien gebeuren. Die Sachem zuigt ook wel honig uit de Primula's, even als de Hommels. En de Hommels komen ook wel op de Helmbloem, want sommige van hen hebben een tong, die net ver genoeg reikt. Maar er zijn er ook met korte tong en die maken het zich makkelijk door een gat in de spoor te bijten en zoo den honig te „rooven". Wij noemen dat zoo, omdat nu de bloem geen profijt heeft van dit bezoek. Ge weet natuurlijk, dat insectenbezoek nuttig voor de bloem kan zijn, door het overbrengen van stuifmeel van de eene bloem naar de andere, noo- dig voor de bevruchting. Dit is bij onze Corydal's dubbel en dwars noodig. De stempels in deze bloemen liggen op dezelfde hoogte als de helmknoppen en ze zijn tegelijk „rijp" en zoo'n stem pel ligt dan dik onder het stuifmeel maar dat geeft niets, want de Helmbloem is ongevoelig voor eigen stuif meel. Deze zelfsteriliteit is een zeer griezelig verschijn sel, vooral als ge weet dat het ook eigen is aan appelen, kersen en pruimen, waarvan de heele oogst afhankelijk is van het al of niet present zijn van bloembezoekende insecten in hun bloeitijd, in bet bijzonder de nu vol strekt onmisbare honigbijen. Ter geruststelling vertel ik hier even dat er honderden soorten van planten zijn, die wèl gevoelig zijn voor eigen stuifmeel en die zelfs geen kruisbestuiving noo dig hebben. We weten nog lang niet, hoe dit allemaal precies in elkaar zit. 29

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 40