28 soms tien. Nu begrijpt ge al lang, dat dit mooie bolletje een stempel is en dat die andere dingen helmknoppen zijn en we krijgen dus oppervlakkig den indruk dat we bij die Primula's weer te doen hebben met tweehuizige planten. Maar er steekt meer achter. Wanneer ge in zoo'n stempel-bloem wat meer naar binnen kijkt blijken daaronder toch weer vijf helmknoppen te zitten en on der de helmknoppen, die in andere planten de opening afsluiten, zit zoowaar in de diepte nog een laag geplaatst stempeltje. Onze Primula heeft dus twee vormen van bloei: op de eene plant bloemen met lange stijlen en laaggeplaatste meeldraden, op de andere zijn de stijlen kort en staan de meeldraden in de hoogte. Dit verschijnsel, dat ook bij veel andere planten voor komt heet „ongelijkstijligheid" of „heterostylie". Dar- win heeft met veel geduld en scherpzinnigheid weten aan te toonen, dat dergelijke planten de meeste en beste zaden voortbrengen, wanneer stempels van korte stijlen bestoven worden met stuifmeel uit laaggeplaatste helm knoppen en ook wanneer hooge stempels stuifmeel krij gen uit hooge helmknoppen. Een van de vele listige inrichtingen voor het verkrijgen van kruisbestuiving. Een derde heel belangrijke Bloem-van-April is de Vast- wortelige Helmbloem, ook wel bekend als Haantjes en Kippetjes of Vogeltje op een kruk. Ook die groeit ge zellig, opschietend uit zaad en in den loop der jaren dichte pollen vormend, door de vermenigvuldiging door knolletjes. Een van de aardigste lentebloemen. Hij komt in Maart al uit den grond pieken, rechtop, als het zoo uitkomt het dorre blad doorborend. Dan opent de piekschub zich en dichtopeengepakt komt dan een spruit met bla deren en bloemen te voorschijn, die met guur weer eerst plat verstijfd op den grond blijft liggen, maar zich dra opheft en ontplooit. Spoedig is de grond overdekt met een fijne, lichtrose bloemenmassa. De bloempjes,vreemd van vorm, met een diepen honigzak, de spoor. Alleen

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 37