27 die bloeispruiten zit de bloem eerst geborgen binnen een drietal mooi verdeelde blaadjes. Bij zacht weer gaat de spruit zich strekken, de blaadjes ontplooien zich, de bloem richt zich op en spreidt de blanke ster wijd open. De Anemonen nebben in den milden boschgrond wor telstokken, die zich naar alle kanten vertakken en zoo komt het, dat ze heele stukken in beslag nemen en dat het echte bosch over groote uitgestrektheden in April overdekt is met die bloemen. Ze zijn voor licht en warmte al even gevoelig als de Winteraconietjes en het is alweer heel onderhoudend, in de grillige Aprilmaand te zien, hoe ze onophoudelijk in onrust zijn met de wisselingen van het weer. 's Nachts staan ze stijf in den ruststand. Heel anders doen de Sleutelbloemen (Primula's). We hebben er drie soorten van. De voornaamste, en het meest eigen aan de duinstreek, is de Stengellooze Sleu telbloem, en dan hebben we ook de Echte Sleutelbloem en de Slanke Sleutelbloem. Die twee dragen hun bloe men in bosjes (sleutelbosjes) aan 't eind van onbebla- derde stengels. Wel, als zoo'n Sleutelbloem eenmaal open is, dan stoort bij zich verder niet aan dag of nacht, weer of geen weer. Bij een flinke nachtvorst gaan ze wel slap liggen, maar de morgenzon brengt ze gauw in het gereede en dan zijn ze weer klaar om de insecten te ontvangen. Al die Sleutelbloemen groeien ook alweer bij troepen, doordat ze zich gemakkelijk uitzaaien. Ge kunt overal de kiemplantjes en jonge plantjes opmerken. De oude, veeljarige planten, groeien vaak uit tot groote bossen. Wij hebben zoo veel van die Primula's en ze staan op menige plaats zoo dicht aan het pad, dat ik uw aan dacht durf vragen voor een bijzonderheid in de bloem. Midden tusschen de vijf kroonslippen ziet ge de ..ope ning van de bloembuis. Bij sommige planten ziet ge in de opening een gelig bolletje, dat die opening bijna ge heel afsluit. Bij andere planten wordt die opening afge sloten door een vijftal brokkelige dingetjes, het lijken er

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 36