23 Nu beginnen de Wilgen zich te roeren. Reeds eerder hebben ze de bloeiknopschubben afgeworpen, zoodat de glanzige zilverwitte katjes te voorschijn kwamen. Die gaan zich nu strekken: aan sommige struiken ko men de gouden meeldraadkatjes, aan andere de grijze stamperkatjes, want de wilgen zijn „tweehuizig". Om streeks 10 Maart komen bijen, hommels en allerlei soort van graafbijtjes op die katjes honig halen en bren gen zoo het stuifmeel naar de stamperkatjes, of, meer deskundig uitgedrukt, van de mannelijke naar de vrou welijke katjes. Ge herinnert u, dat bij den Hazelaar de mannelijke en de vrouwelijke katjes op eenzelfden struik voorkomen: de Hazelaar is éénhuizig. Ook de populiersoorten komen begin Maart in bloei. De Zwarte Populier in onzen Hof is nog te klein, maar de Ratelpopulier of Esp, de Balsempopulier en de Abeel kunt ge in volle glorie aanschouwen. Onze Espen vormen een heel boschje bij bank V. Dat is „vanzelf" zoo groot geworden. We zijn begonnen met een jaar of vijftien geleden daar drie espjes te planten. Die zijn flink opgegroeid en hebben nu naar alle kanten „wor telopslag" gevormd, zoodat een heel bosch is ontstaan en als we niet de hand er aan hielden, dan zou binnen enkele jaren de heele hof hier onder de espen komen. Tegelijkertijd hebben wij een eindje verder een paar Sleedoorns gezet. Die spelen hetzelfde spelletje, zoodat daar ook een echt sleedoornstruweel is ontstaan. En zoo kunt ge zien, hoe Esp en Sleedoorn elkander be strijden. Met al dat concurreerende wortel werk hebben de oorspronkelijk geplante espjes zich niet snel ontwik keld; ze zijn tamelijk dun gebleven en op 't oogenblik niet eens veel hooger meer dan hun afstammelingen. Nu heb ik eens in het museum van de Heidemaatschap pij in Arnhem een „schijf" van een esp gezien met een middellijn van omtrent één meter. Die schijf laat mij niet met rust, want ik heb nooit zoo'n dikken esp ont moet. In onze Kennemer duinen groeien espen genoeg, maar die worden ook alweer teruggehouden door hun

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 32