eenvoudige kleurschema zijn ze bijzonder sierlijk. Er komen twee soorten voor: de Glanskop en de Matkop, moeilijk te onderscheiden, 't best nog aan het geluid. De Glanskop zegt heel vriendelijk en vlot „etsie, tjiep, tjiep, tjiep", de Matkop parmantig en nogal scherp: „pèh, pèh, pèh". Staartmeezen en Kuifmeezen komen niet vaak op het voer, zwerven wel rond door den tuin. Dan hebben we nog de Vinken, mannetjes en wijfjes, vooral te kennen aan de witte vlekken aan de vleugels en witte randen en uiteinden aan den staart. Het wijfje is niet bijzonder kleurig, lijkt veel op een musch, maar is niet zoo gevlekt. Het mannetje is heel mooi, met zwart voorhoofd, blauwigen kop, wijnroode borst en groenige stuit. In den winter vertoont de kop een grau we middenstreep, die tegen het voorjaar verdwijnt. Zoo iets zien we ook bij de Keepen, die 's winters hier vaak toeven in gezelschap van de vinken, want ze zijn even verzot op beukenootjes en eten dikwijls met de vinken mee. Het zijn prachtige dieren: de mannetjes met zwarten kop, veel oranje aan romp en vleugels en een spierwitte stuit, die bij het opvliegen te zien komt, een prachtig hulpmiddel om het dier te herkennen. Er bestaat nog wel een andere vinkachtige vogel met een witte stuit, dat is de goudvink, maar die zien we in den Hof slechts zelden. Hij is te kennen aan een prachtig roode borst, pikzwarten kop en grijzen rug. Wij hebben hem tweemaal in winter en voorjaar in den Hof gehad. Maar keepen des te meer. In goede beukenootjes jaren blijven ze den heelen winter in ons Bloemendaalsche bosch en ze komen dan trouw in den Hof om te baden en te drinken. De Sijsjes komen niet dikwijls op 't voer, ze hebben genoeg te bikken aan de vruchten van Els en Berk en aan de zaden van Toorts en Teunisbloem. Ze zijn in het geheel niet schuw, ge kunt ze naderen tot op een paar meter: groenige vogeltjes, met bruine vlekken en stree- pen, veel wit aan de onderzijde en ook heel duidelijke witte streepen op de vleugels, de mannetjes met zwarte 20

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 27